لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۴

ياری دهندگان بين المللی به افغانستان بيست ميليارد دلار کمک جديد ميدهند


کنفرانس ياری دهندگان بين المللی در پاريس صحنه تعهد بيش از بيست ميليارد دلار برای کمک به بازسازی کشور جنگ زده افغانستان در پنج سال آينده بوده است.

لورا بوش بانوی اول آمريکا در جلسه امروز، پنجشنبه، کنفرانس گفت آمريکا با کمک هائی به ارزش ده ميليارد دلار، در اين تلاش مشارکت خواهد کرد. بانک جهانی نيز، قول کمک هائی اضافی به ارزش يک ميليارد و صد ميليون دلار را داده است. آلمان و نروژ هريک بيش از پانصد ميليون دلار تعهد سپرده اند، و فرانسه گفته است کمک هايش را دو برابر ميکند و به صد و شصت و پنج ميليون دلار ميرساند. استراليا و امارات متحده عربی نيز هريک دويست و پنجاه ميليون دلار وعده داده اند.

در همين حال چندين رهبر از دولت افغانستان خواسته اند برای مبارزه با فساد، که تلاش های بازسازی را تهديد ميکند، اقداماتی جدی و شديد تر انجام دهد.

حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان برای پنجسال آينده خواستار پنجاه ميليارد دلار کمک های بين المللی، و نير خواستار حمايت های امنيتی و کمک به بازسازی تاسيسات زيربنائی در درازمدت شده بود.

آقای کرزی نياز و ضرورت مقابله با فساد را اذعان کرد، و گفت چگونگی مصرف کمک ها به اندازه ميزان دريافت آنها اهميت دارد.

بان کی مون دبير کل سازمان ملل متحد نيز به ياری دهندگان بين المللی توصيه کرد که از رهبران افغان خواستار مسئوليت و حساب پس دادن شوند.

ياری دهندگان بين المللی از هفت سال پيش که نيروهای آمريکائی رژيم طالبان را سرنگون ساختند فاراه کردن کمک هائی به ارزش بيست و پنج ميليارد دلار را تعهد کرده بودند. اما دولت افغانستان قريب پانزده ميليارد را دريافت کرد، که چهل درصد آن نيز به صورت منفعت و حقوق و دستمزد به کشورهای ياری دهنده بازگردانده ميشود.

افغانستان جزو يکی از فقيرترين کشورهای جهان باقی مانده ، و بشدت به کمک های خارجی متکی است. افغانستان برای بازسازی ويرانی های ناشی از چندين دهه جنگ ، و شورش جاری و رو به افزايش طالبان سخت در تلاش است.

XS
SM
MD
LG