لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۶

حماس انفجار يک خانه در نوار غزه را يک تصادف خواند


گروه افراطی فلسطینی حماس می گوید انفجار خانه ای در نوار غزه در روز پنجشنبه که هفت تن را کشت، یک تصادف بود. حماس در یک اطلاعیه اینترنتی می گوید انفجار نیرومند زمانی روی داد که اعضای آن برای حمله ای با بمب آماده می شدند.

در آغاز، حماس ارتش اسرائيل را مسئول انفجار دانست و حدود ۵۰ راکت و خمپاره به داخل اسرائيل پرتاب کرد، یک زن اسرائيلی مجروح شد. اسرائيل هر گونه دخالتی را تکذیب کرد و گفت انفجار ممکن است در اثر عملکرد ناشیانه ستیزه گران با مواد منفجره روی داده باشد.

انفجار یک منزل دو طبقه در شهرک "بیت لحیه" را ویران کرد و شش عضو حماس- از جمله یک فرمانده- و نیز کودک چهار ماهه ای را کشت. بیش از بیست نفر نیز زخمی شدند.

در این میان، نیروهای اسرائيلی در عملیات جداگانه در شمال غزه، پنج ستیزه گر را کشتند.

مقامات اسرائيلی و حماس چند روز است با میانجیگری مصر برای ترک مخاصمه در غزه مذاکره می کنند، اما هنوز به توافق نرسیده اند. اسرائيل می خواهد حماس یک سرباز اسیر اسرائيلی را آزاد کند و مصر قاچاق اسلحه از طریق مرز آن کشور به غزه را متوقف سازد.

حماس می گوید بازگشائی گذرگاه های مرزی غزه بوسیله اسرائيل را در زمان معینی پس از آغاز ترک مخاصمه قبول خواهد کرد. حماس قبلا گفته است ترک مخاصمه باید با کاهش محاصره غزه آغاز شود.

اسرائيل گفته است اگر مذاکرات آتش بس بجائی نرسد، ممکن است به یک هجوم نظامی به غزه دست بزند.

XS
SM
MD
LG