لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۸

پليس زيمبابوه رهبراپوزيسيدن را مجددا توقيف و سپس آزاد کرد


پليس زيمبابوه مورگان چانگرای رهبر اپوزيسيون را، که برای دومين بار در اين هفته توقيف شده بود، آزاد کرده است.

به گفته مقامات جنبش اصلاحات دمکراتيک، آقای چانگرای امروز،جمعه، به يک پاسگاه پليس در شهرک جنوبی اسيگودينی برده شده بود.

پليس به وی، که پس از دوساعت آزاد شد، گفته است مبارزات انتخاباتی را از سر نگيرد.

پليس آقای چانگرای را امروز هنگامی توقيف کرد که وی ميخواست در يک ميتينگ انتخاباتی در بولاوايو، دومين شهر بزرگ زيمبابوه، شرکت کند.

پليس روز چهارشنبه نيز آقای چانگرای را توقيف کرده بود.

اين رهبر جنبش اصلاحات دمکراتيک، در مرحله دوم انتخابات رياست جمهوری، که قرار است روز بيست و هفتم ژوئن برگزار شود، رقيب رابرت موگابه رئيس جمهوری کنونی است.

در همين حال بريتانيا اقدام دولت زيمبابوه در معلق ساختن فعاليت گروههای امدادگر غير دولتی را ، که در آستانه انتخابات صورت گرفت، تقبيح و محکوم کرده است .

داگلاس الکساندر مسئول امور کمکهای امدادی به خارج امروز آقای موگابه را متهم کرد که از تهديد به گرسنگی به عنوان ابزار و اسلحه ای سياسی استفاده ميکند.

اتحاديه اروپا از زيمبابوه خواستار لغو اين منع شده است، و سازمانهای امدادگر ميگويند عميقا نگران آنند که تعليق در فعاليت های امدادی بر صدها هزار زيمبابوه ای متکی به کمک های نوعدوستانه اثری ناگوار بگذارد.

زيمبابوه با کمبود مواد غذائی، و تورم نجومی صدو شصت هزار درصدی روبروست.

پليس، و حاميان دولت ، روز پنجشنبه اتوموبيل های کادر ديپلملتيک آمريکا و بريتانيا را متوقف کردند و از سرنشينان آنها خواستند به پاسگاه پليس بروند. آنان بعدا آزا شدند.

آمريکا، جنبش اصلاحات دمکراتيک و گروههای مدافع حقوق بشر ميگويند دولت زيمبابوه سعی ميکند در آستانه مرحله دوم انتخابات رياست جمهوری، مخالفان را بترساند و اميدوار است از اين طريق به پيروزی برسد.

XS
SM
MD
LG