لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۴

وزير اسرائيلی می گويد در واکنش به برنامه اتمی تهران ممکن است جز حمله چاره ای نباشد


به نقل از شائول موفاض، وزیر حمل و نقل اسرائيل گفته می شود اگر دولت تهران آنچه را او برنامه تسلیحات اتمی می نامد متوقف نکند، اسرائیل گزینه ای جز حمله به ایران نخواهد داشت.

موفاض، یکی از سه معاون نخست وزیر و عضو سابق "کابینه امنیتی" اسرائيل است، و در پی رسوائی فساد که آینده سیاسی اهود اولمرت نخست وزیر را زیر سئوال برده ، او را برای احراز مقام رهبری حزب حاکم کادیما به چالش گرفته است.

موفاض، که در تهران متولد شد، در مصاحبه ای با روزنامه یدیوت آهارانوت می گوید تحریم های بین المللی در متوقف ساختن برنامه اتمی بحث انگیز ایران بی تاثیر بوده است، و پیش بینی می کند که وضع سرانجام به حمله اسرائيل به ایران منجر خواهد شد. بخش هایی از این مصاحبه روز جمعه انتشار یافت، اما انتظار نمی رود متن کامل آن پیش از روز یکشنبه منتشر شود.

اظهارات موفاض بیشتر از آنچه اولمرت در باره تهدید امنیتی ناشی از برنامه اتمی ایران گفته است، صراحت دارد. نخست وزیر از اشاره به این که اسرائيل آماده است از زور برای متوقف ساختن آنچه ادامه کارهای غیر قابل قبول در تاسیسات اتمی ایران تلقی می شود استفاده کند، فراتر نرفته است.

یک سخنگوی اولمرت حاضر نشد در باره اظهارات موفاض به تفصیل بحث کند، اما شامگاه جمعه گفت برای مقابله با ایران "تمام گزینه ها باید باز باشد." او همچنین گفت امکان دارد قدرت های جهان بر فشار مالی بر ایران بیافزایند.

شائول موفاض گفت هر اقدام نظامی اسرائيل علیه ایران از پشتیبانی آمريکا برخوردار خواهد بود. او همچنین در اشاره ای به گفته های پیاپی رییس جمهوری ایران در مورد نابودی اسرائيل، گفت: " احمدی نژاد قبل از اسرائيل محو خواهد شد." رهبران ایران گفته اند در صورت هر حمله ای ، علیه اسرائيل - که گفته می شود دارای یک زرادخانه اتمی است - و هدف های آمريکا در خلیج فارس دست بتلافی خواهند زد.

نوع عمل نظامی که موفاض تهدید کرده بی سابقه نیست. اسرائيل در سال ۱۹۸۱ در یک حمله هوائی به عراق، یک راکتور اتمی ناتمام را منهدم کرد.

اسرائيل و ایران بارها علیه یکدیگر سخن گفته اند. در ماه آوریل، وزیر تاسیسات زیر بنائی اسرائيل گفت هر حمله ایران به اسرائيل به "نابودی ملت ایران" منجر خواهد شد.

محمد رضا آشتیانی، معاون فرمانده ارتش جمهوری اسلامی ایران، در پاسخ هشدار داد که ایران دست به تلافی خواهد زد و " اسرائيل را حذف خواهد کرد."

XS
SM
MD
LG