لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۱

دستياران رئيس جمهوری کره جنوبی درواکنش به معامله واردات گوشت از آمريکا استعفا دادند


دستياران ارشد رئيس جمهوری کره جنوبی در واکنش به معامله ای برای از سرگيری واردات گوشت گاو از آمريکا، که به اعتراض های خيابانی و روياروئی سياسی با اپوزيسيون منجر شده است، راه استعفا در پيش گرفته اند.

سخنگوی لی ميونگ باک رئيس جمهوری کره جنوبی امروز، جمعه، گفت هشت نفر از دستياران، از جمله خود او، تا کنون استعفای خود را تسليم کرده اند.

آقای لی چند روز قبل گفته بود برای آرام کردن معترضين در نظر دارد ضمن ترميم کابينه تصميماتی ديگر نيز اتخاذ کند. ]

هزاران معترض پنجشنبه شب در تظاهراتی که به امروز کشيده شد، به خيابانها ريختند .

قانونگذاران مخالف نيز روز پنجشنبه به نشانه اعتراض به تصميم دولت برای ازسرگيری واردات گوشت گاو، جلسه پارلمان را تحريم کردند، که عملا موجب شد پارلمان جديد نتواند جلسه ای رسمی تشکيل دهد.

اپوزيسيون از اقای لی خواستار مذاکراتی جديد در باره معامله از سرگيری واردات گوشت گاو از آمريکا شده است ، اما سئول و واشنگتن اين خواست را عملی نميدانند.

تحريم جلسه پارلمان بار سياسی جديدی را بر دوش دولت جديد محافظه کار آقای لی و حزب حاکم ابر ناسيونال او ميگذارد. اين حزب روز چهارشنبه در انتخابات ميان دوره ای محلی به ستختی شکست خورد، و از پنجاه و دو کرسی مورد رقابت فقط نه کرسی را کسب کرد.

شاخص معرف محبوبيت اقای لی نيز در واکنش به خشم عمومی بر سر توافق در مورد ازسرگيری واردات گوشت گاو از آمريکا، که پنجسال پيش با پيدا شدن يک مورد از بيماری جنون گاوی در آمريکا متوقف شده بود، بشدت پائين آمده است.

کره جنوبی ماه گذشته واردات گوشت گاوهای تا سی ماهه را از سر گرفت، اما برنامه ازسرگيری واردات گوشت گاوهای مسن تر با توجه به تظاهرات خيابانی دهها هزار معترض در هفته جاری معلق مانده است.

XS
SM
MD
LG