لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۲

اوباما نامزدی حزب دمکرات برای احراز رياست جمهوری آمريکا را کسب کرد


باراک اوباما، سناتور دمکرات ايالت ايلينويز آمريکا، نامزدی حزب دمکرات را برای احراز مقام رياست جمهوری کسب کرده است. او نخستين آمريکائی آفريقائی تبار از يک حزب عمده آمريکا است که چنين عنوانی بدست می آورد.

دينا پرينو، سخنگوی کاخ سفيد، امروز (چهارشنبه) گفت پرزيدنت بوش به اوباما تبريک گفت. وی اظهار داشت سناتور اوباما در احراز نامزدی حزب خود راهی طولانی پيموده است. پرينو همچنين گفت موفقيت اوباما همچنين نشان می دهد ملت نيز راهی دراز طی کرده است.

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه و بلند پايه ترين مقام آمريکائی آفريقائی تبار در دولت بوش، نيز به اوباما تبريک گفت.

سناتور اوباما ديروز در پی بدست آوردن تاييد «نمايندگان ارشد» اصلی و تقسيم آرای آخرين انتخابات مقدماتی با رقيب خود هيلاری کلينتون، از مرز ۲۱۱۸ نماينده مورد نياز برای احراز نامزدی گذشت.

اوباما، که در انتخابات مقدماتی در ايالت مونتانا برنده شد، کلينتون را به عنوان رهبری که به ميليون ها آمريکائی الهام داد ستود.

کلينتون، که در انتخابات مقدماتی در کارولينای شمالی برنده شده بود، در سخنانی در نيويورک تجليل مشابهی از اوباما بعمل آورد، اما حاضر نشد کنار برود و گفت پيش از گرفتن تصميم نهائی با طرفداران خود و مقامات حزب رايزنی خواهد کرد.

منابع نزديک به کلينتون می گويند او پيوستن به اوباما بعنوان يار انتخاباتی او را در صورتی که چنين اقدامی به پيروزی دمکرات ها در انتخابات نوامبر کمک کند، بررسی خواهد کرد.

اوباما برای روياروئی با جان مک کين سناتور جمهوريخواه در انتخابات رياست جمهوری آماده می شود. مک کين ديروز در يک گردهمائی در خارج از شهر نيواورلئان قول داد اصلاحات عمده ای در دولت انجام دهد، و از اوباما که مبازرات انتخاباتی خود را بر «تغيير» استوار ساخته است، انتقاد کرد.

XS
SM
MD
LG