لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

مقامات عراقی: نوری المالکی ظرف چند روز آينده برای انجام مذاکرات راهی تهران می شود


مقامات عراقی و رسانه های دولتی آن کشور میگویند نوری المالکی، نخست وزیر کشور، طرف چند روز آينده برای مذاکرات دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران، به تهران می رود.

دستور جلسه مذاکرات بین دوکشور تأئید نشده است. اما علی دباغ، سخنگوی دولت عراق به خبرنگاران اظهار داشت در جريان ملاقات آقای المالکی با مقامات ايران، «کليه مسائل وقضايای فيمابين مورد بحث قرارخواهد گرفت.»

مناسبات بین دو دشمن پیشین از سال ۲۰۰۳ که نیروهای برهبری آمریکا به حکومت صدام حسین پایان دادند، و یک دولت اکثريت شیعه زمام امور را در عراق بدست گرفت، بهبود یافته است. اما به دلیل اتهاماتی مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران با حمایت مالی و مسلح کردن ستیزه گران شیعه، به خشونت در عراق دامن میزند، با اشکالاتی روبروست.

در همين حال پليس عراق اعلام کرد يک حمله کننده انتحاری با اتومبيل حامل بمب خود دست کم ٩ نفر را در برابر دفاتر مرکزی پليس در شهرموصل در شمال عراق از پای در آورد.

به گفته مقامات مسئول، بمب گذار در حالی که به مجتمع پليس نزديک می شد، اتومبيل خود را منفجر ساخت. در اين حادثه پنج مامور پليس و چهار غير نظامی جان خود را از دست دادند و ٤٦ نفر مجروح شدند.

از زمان پاکسازی منطقه از وجود شورشيان القاعده به وسيله نيروهای عراق و آمريکا، حمله روز دوشنبه يکی از مرگبارترين حملاتی بود که در شهر موصل صورت می گرفت. يک بمب گذاری ديگر در موصل در روز دوشنبه، يک استاد دانشگاه را از پای در آورد.

XS
SM
MD
LG