لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

تلاش ها برای جلوگيری از آسيب های بيشتر و اسکان ميليونها بازمانده زلزله در چين ادامه دارد


در پی هشدار روز گذشته مقامات چين مبنی بر آنکه بيش از ۶۹ سد در استان سچوآن در معرض خطر شکستن هستند، تلويزيون رسمی چين تصاويری از امدادگران چينی را نشان داد که بمنظور مرمت سدها امروز با هليکوپتر عازم استان سچوآن بودند. در اين ارتباط ونگ دشو، از اداره حفاظت کار چين گفت ترک هائی بر روی اين سدها مشاهد شده است که چنانچه بموقع مرمت نشود احتمال شکستن سدها را بيشتر ميکند. از سوی ديگر اداره هواشناسی چين پيش بينی باران شديدی را در استان سچوآن کرده است که بيم شکستن سدها و خطر جانی برای ساکنان منطقه را افزايش داده است.

در همين حال دولت چين امروز شمار تلفات را به ۶۵ هزار و ۸۰ تن افزايش داد، و تعداد افراد مفقودوالاثر را ۲۳۱۵۰ نفر و شمار مجروحين را ۳۶۰۰۵۸ نفر اعلام کرد.

حدود ساعت ۴ بعد از ظهر روز گذشته پس لرزه ای شديدی بشدت ۵ و ۸ دهم ريشتر بار ديگر استان سچوآن چين را به لرزه درآورد که منجر به کشته شدن ۶ نفر، زخمی شدن صدها نفر، و ويرانی بيش از ۷۰ هزار خانه شد.

پس از گذشت دو هفته از وقوع زمين لرزه شديد چين، و رانش زمين که مسير رودخانه ای را در استان سچوآن مسدود کرده و درياچه ای بطول بيش از سه کيلومتر بوجود آورده که با توجه به طوفان های اخير خطری جدی برای ساکنان منطقه بشمار می رود. شين هوا، خبرگزاری رسمی چين، اعلام کرد که بمنظور مقابله با خطر سيلاب و آب گرفتگی، ۱۸۰۰ امدادگر به محل درياچه ايجاد شده اعزام شده اند.

رسانه های گروهی چين ميگويند امدادگران اعزامی از طريق خاک برداری و انفجار های کنترل شده تلاش خواهند کرد با ايجاد نهری مسير رودخانه را بازگشائی کنند.

رئيس امدادگران گفت سطح آب درياچه بسرعت بالا ميرود و ما سخت در تلاش هستيم تا با ايجاد نهری در سد مسير روخانه را مجدداً باز کنيم و فشار آب انباشته شده در پشت سد را به تدريج کاهش دهيم.

در تحولی ديگر، بمنظور اسکان دادن هرچه زوتر بازمانگان زمين لرزه ۲۳ ارديبهشت ماه، وين جيابائو، نخست وزير چين، روز گذشته از يک کارگاه ساختمانی که خانه های پيش ساخته توليد ميکند بازديد کرد. او خطاب به کارگران گفت به زلزله زدگان کمک کنيد تا هرچه زودتر خانه های خود را باز سازی کنند. زمين لرزه چين بيش۱۵ ميليون خانه را ويران کرده است.

XS
SM
MD
LG