لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

هفتاد سد در نواحی زلزله زده چين با خطر شکستن روبروست


مقامات چينی در مورد خطر شکستن قريب هفتاد سدی هشدار داده اند که زلزله ويرانگر اخير آن ها را سست و ضعيف کرده است. در همين حال، هواشناسان نيز ريزش بارانهانی شديد و سنگين را برای استان سيچوان پيش بينی کرده اند، که صحنه بيشترين خرابی ها و تلفات در زلزله بوده است.

وزارت منابع آب امروز، يکشنبه، اطلاعيه ای صادر کرد که ميگويد خطر شکستن، شصت و نه سد را در استان مرکزی سيچوان تهديد ميکند.

اندکی پيشتر، سازمان هواشناسی هشدار داده بود که بارانهائی سنگين در راه است و امشب و فردا منطقه را در بر ميگيرد.

مقامات نگران اند که ريزش بارنهای شديد به جاری شدن سيل و رانش زمين بيانجامد، و عمليات اسکان دادن پنج ميليون نفر افراد بی خانمان شده در زلزله را مختل کند.

دولت شمار رسمی تلفات را به شصت و دو هزار و ششصد نفر افزايش داده است و ميگويد کماکان بيست و سه هزار و هفتصد نفر مفقود الاثر اند. ون جيابائو نخست وزير چين روز شنبه گفت شمار تلفات ممکن است به هشتاد هزار نفر برسد.

مقامات ميگويند اميد به يافتن افراد زنده در زير ويرانه های زلزله هفت و نه دهم ريشتری دو هفته پيش را از دست نداده اند. به گزارش خبرگزاری دولتی چين، امدادگران روز جمعه مردی هشتاد ساله را زنده از زير ويرانه های خانه اش بيرون آوردند.

بان کی مون دبير کل سازمان ملل متحد که روز شنبه از مناطق زلزله زده ديدن کرد اقدامات چين در کمک رسانی به آسيب ديدگان را ستود و گفت جهان از تلاش های چين حمايت ميکند.

در همين حال گزارش ها از ادامه وقوع پس زلزله ها حکايت دارد. پس زلزله ای که امروز با قدرت پنج و هشت دهم ريشتر استان سيچوان را تکان داد، دست کم يک کشته و دويست و شصت مجروح بجا گذاشت، و هفتاد هزار خانه را ويران کرد.

XS
SM
MD
LG