لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۵

جمهوری اسلامی: خواست تضمين امنيتی از سوی ايران مطرح نشده است


سخنگوی وزارت خارجه ايران، محمد علی حسينی، اعلام کرد بحث تضمين امنيتی در بسته پيشنهادی ۱+۵ که پيشتر از طرف روسيه پيشنهاد شده بود از سوی ايران مطرح نشده است.

حسينی امروز (دوشنبه) در جريان نشست خبری هفتگی دولت گفت بحث تضمين امنيتی برای جمهوری اسلامی خواسته تهران نيست، و هرگز آن را مطرح نکرده است.

سرگئی لاروف، وزير خارجه روسيه، چهار شنبۀ هفته پيش در جريان يک نشست خبری با همتای آلمانی خود گفته بود قدرت های بين المللی طرف مذاکره با جمهوری اسلامی ايران می توانند پيشنهادهای يکپارچه ای را از جمله ارائه تضمين های امنيتی بر روی ميز قرار داده و به جمهوری اسلامی اطمينان دهند که جايگاهی برابر و شايسته در گفت و گوهای مربوط به حل همه مشکلات خاورميانه خواهد داشت.

ساعاتی بعد، گوردون جاندرو، سخنگوی کاخ سفيد، در واکنش به صحبت های لاوروف گفت، «تضمين های امنيتی چيزی نيستند که ما در اين مقطع از مذاکرات اتمی بدنبال آن باشيم. اين جمهوری اسلامی ايران است که بايد تضمين امنيتی بدهد، چرا که اين کشور تهديد کرده است اسرائيل را از نقشه جهان محو خواهد کرد.

گروه ۱+۵ در پايان نشست مشترک خود در لندن درباره پرونده هسته ای ايران اعلام کرد که يک مجموعه پيشنهادی شامل مشوق های سياسی و اقتصادی برای جمهوری اسلامی ايران تهيه کرده تا تهران در قبال آن غنی سازی اورانيوم را متوقف کند و به سر ميز مذاکره باز گردد.

اين مجموعه پيشنهادی هنوز به جمهوری اسلامی ارائه نشده، و محتوای آن نيز در اختيار رسانه ها قرار نگرفته است. سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی می گويد تهران بسته پيشنهادی گروه ۱+۵ را دريافت و بررسی و سپس نکات مثبت و منفی آن، روش و محورهای قابل مذاکره را اعلام خواهد کرد.

کشورهای عضو ۱+۵ اعلام کرده اند که در روزهای آينده نمايندگانی برای ارائه مجموعه پيشنهادی و مذاکرات رو در رو به تهران می فرستند. تنها ايالات متحده آمريکا که روابط ديپلماتيک با ايران ندارد، اعلام کرده است که در اين سفر نماينده ای ندارد. اين بسته در حالی تهيه شده است که ايران تا کنون از اجرای خواست قطعنامه سوم شورای امنيت سرپيچی کرده است.

XS
SM
MD
LG