لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

کره شمالی از پيشنهاد کمک غذايی ايالات متحده استقبال کرد


کره شمالی از پيشنهاد کمک غذايی ايالات متحده استقبال کرده است و می گويد اين کمک می تواند کمبود مواد غذايی در آن کشور را مرتفع کند و روابط ميان دو کشور غيردوست را بهبود بخشد.

در بيانيه ای که امروز( شنبه) توسط خبرگزاری رسمی کره شمالی انتشار يافت، گفته شده است که اين کمک غذايی سبب افزايش درک و اعتماد متقابل ميان مردم دو کشور خواهد شد.

ايالات متحده در بيانيه ای که روز جمعه انتشار يافت گفته است که در طول يک سال آينده ۵۰۰ هزارتن کمک غذايی به کره شمالی اختصاص می دهد.

در بيانيه آژانس آمريکايی عمران و توسعه گفته شده است که طرفين با تعيين چارچوبی موافقت کرده اند که بر اساس آن برنامه جهانی غذا و آژانس های غير دولتی ايالات متحده اجازه می يابند به نواحی نيازمند کره شمالی دسترسی داشته باشند.

بيانيه می افزايد دو کشور ايالات متحده و کره شمالی توافق کرده اند که سازمان های کمک کننده اجازه داشته باشند که به طور موثر بر نحوه توزيع کمک های غذايی نظارت کنند.

بخش عمده ای از جمعيت کره شمالی به دليل جاری شدن سيلاب و نابودی محصولات کشاورزی آن با تهديد گرسنگی مواجه هستند.

ايالات متحده در سال ۲۰۰۵ و به دليل نگرانی از اين که مسير کمک های غذايی منحرف شده و به نخبگان سياسی و نظاميان کره شمالی اختصاص يابد، اين کمک ها را متوقف کرده بود.

از اواسط دهه ۹۰ ميلادی که کره شمالی درگير خشکسالی بوده، آمريکا به تنهايی بزرگترين تامين کننده کمک غذايی به اين کشور بوده است. واشنگتن گفته است موضوع کمک های غذايی ارتباطی با گفت و گو ها در خصوص برنامه هسته ای پيونگ يانگ ندارد.

XS
SM
MD
LG