لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۷

بوش ميگويد افزايش سه درصدی توليد نفت عربستان سعودی کافی نيست


پرزيدنت بوش ميگويد افزايشی نسبتا اندک که عربستان سعودی در توليد نفت خود داده است مشکل ترقی قيمت های بنزين را در آمريکا حل نميکند.

پرزيدنت بوش که امروز، شنبه، در جريان سفرش به مصر با خبرنگاران صحبت ميکرد گفت از اينکه عربستان سعودی در اين ماه شروع به افزايش توليد نفت خود به ميزان سيصد هزار بشکه در روز کرده است خشنود است.

با اينحال پرزيدنت بوش گفت اين افزايش سه درصدی در توليد نفت عربستان سعودی، که در چارچوب کلی توليد نفت در جهان، درصدی اندک محسوب ميشود، برای جوابگوئی به تقاضای سوخت کافی نيست.

پرزيدنت بوش در جريان مذاکراتی پيشتر در عربستان سعودی داشت گفته بود برای ملک فهد پادشاه آن کشور روشن ساخته است که قيمت های بالای نفت به اقتصاد بعضی از بزرگترين مشتريان نفت عربستان سعودی، از جمله آمريکا، لطمه ميزند.

" hspace=2 src="/persian/images/ap_us_egypt_bush_mubarak_17may08_eng_175.jpg" width=190 align=right vspace=2 border=0>پرزيدنت بوش امروز، در تفرجگاه ساحلی شرم الشيخ در مصر با حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان و حسنی مبارک رئيس جمهوری مصر ديدارهائی جداگانه داشت. وی همچنين در جلسه مجمع جهانی اقتصاد شرکت ميکند. پرزيدنت بوش قرار است با محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی و ملک عبدالله پادشاه اردن نيز ملاقات کند.

پرزيدنت بوش امروز ضمن بحث در باره عرضه نفت و نقش عربستان سعودی در بازار جهانی نفت گفت آمريکا نيز بايد برای تخفيف آنچه که آمريکائيان آن را بحران ناشی از بالارفتن قيمت های بنزين می بينند، اقداماتی بيشتر انجام دهد.

پرزيدنت بوش در جريان مذاکرات جمعه در مزرعه خصوصی ملک عبدالله در حومه رياض ، خواستار افزايشی عمده در توليد نفت عربستان سعودی شد، اما عربستان اين درخواست را رد کرد . وزير نفت عربستان سعودی گفت آن کشور برای تامين نيازهای مشتريان آنچه را که می توانست انجام بدهد انجام داده است.

مصر آخرين مرحله در سفر پرزيدنت بوش به خاورميانه است. وی پيش از سفر به مصر و عربستان سعودی به اسرائيل رفت و در مراسم شصتمين سال تاسيس آن کشور شرکت کرد.

XS
SM
MD
LG