لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۶

عربستان درخواست بوش را برای بالابردن توليد نفت رد کرد


عربستان سعودی درخواست پرزيدنت بوش را برای بالابردن توليد نفت رد کرده است، و اين در حالی است که قيمت بنزين در آمريکا و ديگر نقاط جهان سير صعودی دارد.

پرزيدنت بوش اين درخواست را امروز، جمعه، در ملاقاتی که با ملک عبدالله پادشاه عربستان سعودی در مزرعه خصوصی اش در حومه رياض پايتخت آن کشور داشت مطرح ساخت.

دولت بوش استدلال ميکرد که توليد ناکافی نفت موجب بالارفتن بی سابقه قيمت های آن شده است، اما به گفته يک مقام آمريکائی سعوديها تاکيد بر آن داشتند که توليد نفت برای جوابگوئی به تقاضا، کافی است.

در همين حال علی النعيمی وزير نفت عربستان سعودی روز جمعه در يک کنفرانس خبری اظهار داشت که کشور وی در ماه جاری توليد نفت خود را به ميزان ٣٠٠ هزار بشکه در روز افزايش داده است. اين ميزان اندکی بيش از سه در صد افزايش در توليد به شمار می رود.

آقای النعيمی افزود اين افزايش برای جبران کاهش توليد نفت در ونزوئلا و مکزيک صورت گرفته است.

از ژانويه گذشته تا کنون اين دومين باری است که عربستان سعودی درخواست آمريکا را برای بالا بردن توليد نفت رد ميکند.

يک پنجم ذخائير نفت جهان در عربستان سعودی است ، و اين کشور چهارده درصد از نفت وارداتی آمريکا را تامين ميکند.

پرزيدنت بوش در اين سفر در عين حال در آئين های ويژه ای شرکت ميکند که به مناسبت هفتاد و پنجمين سال برقراری مناسبات ميان آمريکا و عربستان سعودی تدارک ديده شده است.

کاخ سفيد امروز با صدور اعلاميه ای بر توافق های دوکشور برای حراست از منابع انرژی، گسترش همکاری صلح آميز در مورد انرژی اتمی، تشديد نبرد عليه تروريسم و جلوگيری از گسترش و اشاعه تسليحات اتمی تاکيد گذاشت.

XS
SM
MD
LG