لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۸

ديده بان حقوق بشر می گويد کشورهای جهان ها بايد نتايج رفراندوم برمه را رد کنند


سازمان ديده بان حقوق بشر می گويد کشورها نبايد نتايج رفراندوم قانون اساسی برمه را تاييد کنند. رای گيری در خصوص قانون اساسی برمه هفته گذشته و با وجود آن که طوفان نرگس مناطقی از اين کشور را درهم کوبيده بود در بسياری از نواحی برمه برگزار شد.

ديده بان حقوق بشر که در نيويورک مستقر است می گويد رای گيری در خصوص قانون اساسی برمه، تحقير حقوق سياسی و ناديده گرفتن رفاه وسعادت مردم آن کشور بوده است.

ديده بان حقوق بشر می گويد ناظران محلی از مواردی خبر داده اند که طی آن مقامات برمه رای دهندگان را وادار به ريختن رای «آری» در صندوق ها کرده اند.

روز پنج شنبه، دولت نظامی برمه گفته بود ۹۲ درصد رای دهندگان طرح جديد قانون اساسی را پذيرفته اند. رسانه دولتی برمه نيز گفته است ۹۹ درصد واجدين شرايط در نواحی تعيين شده آرا خود را به صندوق ها ريخته اند. رای گيری در مناطقی که آسيب بيشتری از طوفان ديده اند تا ۲۴ ماه مه به تعويق افتاده است.

دولت برمه می گويد قانون اساسی جديد مسير را برای برگزاری انتخابات عمومی در سال ۲۰۱۰هموار می کند، اما منتقدان می گويند قانون جديد تنها کنترل نظاميان بر آن کشور را تقويت می کند. جامعه بين المللی از نظاميان حاکم بر برمه به دليل برگزاری رفراندوم قانون اساسی تنها يک هفته پس از وقوع طوفان ويرانگر نرگس که منطقه دلتای ايراوادی را درهم کوبيد انتقاد کرده اند.

XS
SM
MD
LG