لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۲

پرزيدنت بوش در مصاحبه  با  بی بی سی: جمهوری اسلامی يک تهديد جدی برای صلح است


پرزیدنت بوش می گوید یکی از دلایل سفرش به خاورمیانه اینستکه به جهان یاد آوری کند که جمهوری اسلامی ایران "یک تهدید جدی برای صلح" است. در مصاحبه با BBC رئیس جمهوری آمریکا خاطر نشان کرد : "بخش عمده ای از تلاشم در این سفر این است که به مردم گفته شود که نه فقط توجهشان بر لبنان متمرکز باشد و آنرا بیاد داشته باشند، بلکه به آنان یادآوری شود که جمهوری اسلامی ایران است که مشکل آفرين بزرگ است."

در تازه ترین گزارش خود درباره تروریسم، وزارت امور خارجه آمریکا می گوید در سال ۲۰۰۷ " جمهوری اسلامی ایران به عنوان فعالترین کشور حامی تروریسم باقی ماند." عوامل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بطور مستقیم در برنامه ریزی و حمایت از اعمال تروریستی در سرتاسر منطقه مشارکت داشتند و به حمایت از گروهها ادامه دادند که از آنها برای اعمال تروریستی بمنظور پیشبرد اهداف مشترک منطقه ای خود استفاده می کنند. جمهوری اسلامی ایران حامی اصلی گروههایی است که سرسختانه با روند صلح خاورمیانه مخالف هستند، و فعالانه در تشویق عملیات تروریستی ضد اسرائیلی نقش دارند.

دولت اسلامی ایران بطور گسترده ای به گروههای تروریستی فلسطینی و عمدتأ به حماس، تیپ شهیدان الاقصی، جهاد اسلامی فلسطینی، و فرماندهی کل جبهه آزادی بخش فلسطین اسلحه و پول داده و آنان را تحت آموزش قرار میدهد.

جمهوری اسلامی ایران مواد منفجره، و تسلیحات در اختیار حزب الله قرار میدهد، آنها را آموزش میدهد، و به آنها کمکهای سیاسی ، دیپلماتیک و سازمانی میکند. در واکنش حمله اسرائیل به لبنان در سال ۱۹۸۲ گروه حزب الله تشکیل شد. انقلاب اسلامی ایران و آموزشهای رهبر آن انقلاب، آیت الله خمینی، الهام بخش ایدئولوژیک حزب الله ، این گروه شیعه رادیکال مستقر در لبنان بود. حزب الله بطور کلی تحت ارشاد جانشین خمینی، علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، قرار دارد.

حزب الله بصورت تنگاتنگی با دولت اسلامی ایران مرتبط است و اغلب اعمالی را از جانب آن دولت انجام میدهد، هر چند بصورت مستقل نیز عمل میکند. حزب الله از نظر فنی نیرو مند ترین گروه تروریستی در جهان است که بر جامعه شیعیان لبنان بسیار نفوذ دارد. گفته می شود که حزب الله در بسیاری از حملات ضد آمریکائی و ضد اسرائیلی نقش داشته است، و پیش از حملات تروريستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ به آمریکا، بیش از هر گروه تروریستی دیگری مسئول کشتن آمریکائیان بود.

جمهوری اسلامی ایران به حمایتهای خود از گروههای تروریستی عراق که موجب کشتار بسياری هستند، ادامه میدهد. سپاه قدس پاسداران انقلاب اسلامی ایران سلاح و پول در اختیار طالبان درافغانستان قرار میدهد.

حمایت جمهوری اسلامی ایران از تروریسم علیه همسایگانش نوعی سرمایه گذاری غلط سياسی برای ملت ایران است و تهدیدی برای امنیت و صلح جهانی محسوب میشود.

XS
SM
MD
LG