لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۸

رهبران فلسطينی و اسرائيلی خواستارصلح شدند


هزاران فلسطينی در شصتمين سال تاسيس اسرائيل ، که آن را نکبت توصيف ميکنند، به خيابانها رفتند و اين درحالی است که رهبران هر دو طرف قول داده اند صلح را دنبال کنند.

محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی، امروز، پنجشنبه، در يک سخنرانی تلويزيونی خواستار ادامه مذاکرات صلح با اسرائيل شد. وی گفت در جائی که وی آن را سرزمينی عزيز ناميد دو گروه از مردم زندگی ميکنند، يکی گروهی که استقلال را جشن گرفته است، و ديگری، گروهی است که يک فاجعه را به ياد می آورد.

آقای عباس گفت اسرائيل با ادامه اشغال اراضی فلسطينی صلح را برای هيچ کس به ارمغان نمی آورد.

اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل گفت به تحقق بخشيدن به يک توافق صلح با فلسطينيان پای بند است.

وی که امروز پيش از سخنرانی پرزيدنت بوش در پارلمان اسرائيل برای قانونگزاران سخنرانی ميکرد گفت هنگامی که توافقی حاصل شود شمار کثيری از قانونگزاران و مردم از آن جانبداری خواهند کرد.

در شهرها و شهرک های فلسطينی ، معترضين خشم خود را نسبت به ادامه اشغال ابراز کردند.

در کرانه غربی، هنگامی که فعالان فلسطينی هزاران بالون سياه را رها کردند تا آسمان اورشليم را در سالگرد تاسيس اسرائيل تاريک کنند، آژير ها به صدا درآمد.

در نوار غزه سربازان اسرائيلی برای متفرق ساختن دهها حامی گروه ستيزه گر حماس، که به سوی يک گذرگاه مرزی بسته شده توسط اسرائيل راه پيمائی ميکردند، به شليک گلوله متوسل شدند.

اسرائيل از ژوئن گذشته که حماس نوار غزه را تحت کنترل درآورد، رفت و آمد به غزه را محدود کرده است.

گروه جهاد اسلامی نيز يک راه پيمائی با شرکت کودکانی از مدارس ترتيب داده بود که يونيفورم هائی نظامی پوشيده بودند، و ماکت هائی از راکت و مسلسل را حمل ميکردند.

در ميان گروههای رقيب فلسطينی تشنج و اختلاف نيز ديده ميشد.

نيروهای امنيتی حماس در غزه مانع از برگزاری تظاهرات جنبش فتح محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی شدند، و حاميان حماس در کرانه غربی نيز تظاهرات فتح را تحريم کردند.

اين تظاهرات برای يادآوری آوارگی بيش از هفتصد هزار فلسطينی ترتيب يافته بود که در جريان جنگ های پس از تاسيس اسرائيل در سال ۱۹۴۸ از جائی که اکنون اسرائيل شناخته ميشود گريختند.

حق بازگشت فلسطينطان به خانه هايشان يکی از خواست های اصلی فلسطينيان در مذاکرات صلح با اسرائيل است.

XS
SM
MD
LG