لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۸

تحت قانون <BR> Down by Law


کارگردان: جيم جارموش
بازيگران: روبرتو بنينی، تام وايت، جان لوری
آمريکا، ۱۹۸۶ ، سياه و سفيد، ۱۰۷ دقيقه

جارموش درباره اين کار خود گفته که کمدی تلخی است از تلفيق کابوس و افسانه. فيلم تحت قانون بيانگر داستان دو آدم بی نوا و بدشانس است که باهم به زندان می افتند. سپس با ملحق شدن يک توريست مضحک حيات به بن بست رسيده اين دو آدم بدشانس بکلی تغيير ميکند، زيرا اين توريست ايتاليايی که حتی انگليسی را هم بزور حرف ميزند آنها را تشويق و سپس همدست خودش ميکند تا با هم از زندان فرار کنند. تنها الگوی فراری هم که جلوی رويشان دارند فيلمهای آمريکايی درباره فرار از زندان است که اين توريست در زندگيش ديده و حالا با يادآوری آنها و کپيه برداری از روی پلان آن فيلمها آنطور، که وی بياد ميآورد، ميخواهند دست به اين خطر بزنند.

توريست مذبور که بنينی، بازيگر، کمدين و کارگردان معروف ايتاليايی ايفای نقشش را به عهده دارد، از دنيا به همان درجه پرت است که دو يار بدشانسش پرت هستند و همين باعث ميشود که وی را به رهبری خودشان برگزينند. به اين ترتيب بنينی رهبر اين گروه گيج و بی راهنما ميشود و اتفاقاتی در ضمن اين فرار رخ ميدهد که تماشايی است.

بنينی که پيش از اين عمدتا در کمدی های ايتاليايی بازی ميکرد، و چند فيلم کمدی خنده دار هم خودش ساخت، از جمله فيلم زيبای «زندگی زيباست»، با اين فيلم به تماشاگران سينمای آمريکا معرفی شد. و همانطور که شاهد بوديم بالاخره با ساختن فيلم «زندگی زيباست» و بردن جايزه اسکار به خاطر آن، پاداش سالها استقامت و روحيه سرشار از شادی خودش را گرفت.

XS
SM
MD
LG