لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۳

ترن مرموز <BR> Mystery Train


کارگردان: جيم جارموش
آمريکا، ۱۹۸۹ ، رنگی، ۱۱۰ دقيقه

ترن مرموز موقعيت جيم جارموش را به عنوان يکی از خنده آورترين و خلاق ترين فيلمسازان معاصر تثبيت نمود. در اين فيلم هم چون ساير کارهايش موضوع مورد علاقه جارموش يعنی چشم انداز افسانه گون آمريکا زمينه ساز است و مکان داستان هم شهر ممفيس، قبله گاه موزيک پاپ در ايالت تنسی، است، جائيکه ميگويند همه راه ها به الويس پريسلی مرحوم ختم ميشود.

ساختار نبوغ آميز فيلم سه داستان بسيار بعيد، که هر سه در يک شب واحد اتفاق می افتند، را به هم گره ميزند، بطوريکه همه کاراکترها در آخر فيلم از يک هتل درجه ۳ درب و داغان سردر می آورند. اولی مربوط ميشود به يک جفت جوان ژاپنی که منظورشان از سفر به آمريکا و شهر ممفيس در واقع زيارت اين مکه راک اندرول بوده است.

در داستان دوم با يک زن ايتاليايی آشنا ميشويم که هواپيمايش در سر راه پرواز به مقصد در ممفيس توقف کوتاهی ميکند. بيننده سپس به اين موضوع پی ميبرد که اين زن تابوت همسرش را نيز به همراه دارد.

در داستان سوم به يک انگليسی خشن و بد اخلاق و دو رفيقش بر ميخوريم و با ماجراهای آنان آشنا ميشويم. آنچه که اين ۳ داستان را به هم متصل ميکند مقدار زيادی برخوردها و رويدادهای مضحک و خنده دار و اتفاقات جالب و تردستی کارگردان در ترسيم خلاقانه کليشه های فيلمهايی است که پيش از اين فيلم خود به موضوعاتی چون موزيک و راک اندرول پرداخته اند.

XS
SM
MD
LG