لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۱

مسابقات بين المللی فوتبال دستی در پاريس برگزار شد


مسابقات بین المللی فوتبال دستی با حضور ۵۴۰ بازیگر و با ۲۰ ملیت مختلف بمدت چهار روزدر حومه شهر پاریس برگزار شد. در این سری مسابقات رده های گوناگونی پیش بینی شده بود. پنج کشور، آمریکا، آلمان، اتریش، سوئیس و فرانسه سالانه این نوع گردهمآئی ها را برگزار میکنند .

امسال بازیگرانی از جمهوری چک، کانادا، لهستان، الجزائر و برای اولین بار از هندوستان بازیگرانی در این سری مسابقات شرکت کرده بودند . بر اساس پاره ای از گزارشها بازیکنان چین و کامرون موفق به اخذ ویزا نشدند.

برگزارکنندگان مسابقات فوتبال دستی، دسته بندی های جالبی را پیش بینی کرده بودند. بازیکنان از ۱۴ ساله تا ۸۶ ساله به محل آمده و از ۵۴۰ بازیکن ۱۰۳ نفرشان زن بودند و تنها شرط شرکت در این سری مسابقات آشنائی و تا اندازه ای تبحر در بازی فوتبال دستی بود. برگزارکنندگان میگویند فوتبال دستی هنوز از سوی مقامات مسئول دولتی بعنوان ورزش شناخته نشده وبه این دلیل صاحب فدراسیون نیست .

فرید لوآنس برگزار کننده و دوستدار فوتبال دستی بقول خودش شبانه روز فعال وامیدوار است که روزی فوتبال دستی بعنوان ورزش شناخته شده و او شاهد انجام برگزاری مسابقات جهانی فوتبال دستی باشد. لوآنس در ابتکار بشر دوستانه اش مسابقات فوتبال دستی را در زندان های سراسر فرانسه برگزارکرده است.در هندوستان وقتی این مسابقات در مدارس انجام گرفت ۵۰۰۰ نوجوان در آن شرکت کردند. آقای لوآنس میگوید برگزاری این مسابقات در پاریس یکصد هزار یورو هزینه داشت که تمامی آن از طریق بنیادهای خصوصی تامین شد .

فوتبال دستی که زمانی بعنوان سرگرمی در اغلب مدارس وجود داشت، حال عملا بدلیل وجود کامپیوتر این بازی تقریبا به فراموشی سپرده شده است.

فوتبال دستی اولین بار توسط یک کارگر کارخانه اتومبیل سازی سیتروئن که مایل بود برای فرزندانش اسباب بازی تازه ای بسازد اختراع شد. از این اختراع بیشتر از سایر کشورها در سوئیس مورد توجه و استقبال قرار گرفت و جالب است که در بریتانیا هم در همان زمان اختراع مشابهی به ثبت رسیده است .

به هر حال آنچه در مورد این سری مسابقات باید گفت شیفتگی وعلاقه بازیکنان، خصوصا فرید لوآنس فراهم کننده این مسابقات است. او عقیده دارد فرقی بین این بازی و مثلا تنیس روی میز وجود ندارد و هر دو ورزشی است که قدرت جسمی و هوش باریگر میتواند در نتیجه بازی اثر بگذارد.

XS
SM
MD
LG