لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۷

آمريکا درهيات قدرت های جهانی برای مذاکرات اتمی با تهران نماينده نخواهدداشت


آمريکا ميگويد در هياتی که به نمايندگی قدرتهای جهان به تهران خواهد رفت تا برای متقاعد ساختن جمهوری اسلامی ايران به تعليق در غنی سازی اورانيوم مشوق هائی جديد عرضه کند، نماينده نخواهد داشت.

نمايندگان بريتانيا، فرانسه، آلمان، روسيه و چين قرار است ظرف چند روز آينده همراه با خاويه سولانا مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا به تهران بروند و مشوق های جديد را ارائه دهند.

اسکات مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا روز پنجشنبه گفت واشنگتن در مذاکرات مستقيم با تهران تا وقتی که غنی سازی اورانيوم ادامه دارد، شرکت نخواهد کرد.

در همين حال، روسيه نيز روز پنجشنبه اعلام کرد تحريم های جديد سازمان ملل متحد عليه جمهوری اسلامی را که با هدف متقاعد ساختن تهران به تعليق در برنامه حساس غنی سازی اورانيوم وضع شده است ، می پذيرد و آنها را تائيد ميکند. کرملين ميگويد ولاديمير پوتين نخست وزير جديد روسيه، اوايل هفته، در مقام رياست جمهوری، و پيش از آنکه دميتری مدودف اين مقام را عهده دار شود ، با صدور فرمانی، تحريم ها را که اوايل ماه مارس توسط شورای امنيت سازمان ملل متحد وضع شده بود قانونی شناخت. ت

حريم های جديد، ضمن تشديد تحريم های وضع شده قبلی در مورد تجارت، سفر و دارائی افراد درگير در برنامه های اتمی و موشکی تهران ، هشياری و مراقبت در عمليات بانکی را نيز توصيه ميکند . اين تحريم ها سومين مجموعه تحريم هائی است که شورای امنيت سازمان ملل متحد در واکنش به امتناع تهران از تعليق در روند غنی سازی اورانيوم، که می تواند برای توليد بمب اتمی نيز مورد استفاده قرار گيرد، عليه جمهوری اسلامی ايران وضع کرده است.

آمريکا و متحدان غربی اش جمهوری اسلامی ايران را به تلاش برای ساختن تسليحات اتمی متهم کرده اند. تهران ميگويد برنامه اتمی اش برای مقاصد صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG