لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۶

جمهوری منشعب از گرجستان آماده است زمام امور امنيتی اش را به روسيه واگذارد


يک مقام ارشد جدائی خواه در جمهوری انشعابی آبخازی در گرجستان می گويد دولت خود خوانده او آماده است کنترل نظامی منطقه را به روسيه واگذار کند.

خبرگزاری روسی ايزوستيا بنقل از سرگئی شامبا، وزير امور خارجه آبخازی، می گويد جنبش جدائی خواه موافق است که روسيه مسئوليت های امنيتی در منطقه را بر عهده گيرد. در حال حاضر سه هزار سربازروسی بعنوان صلحبان در آبخازی، و در اوستيای جنوبی، دومين منطقه انشعابی طرفدار روسيه، خدمت می کنند.

سرگئی لاوروف، وزير امور خارجه روسيه، امروز (سه شنبه) گفت مسکو درخواست رسمی از مقامات جدائی خواه دريافت نکرده است.

در بروکسل، وزير مشاور گرجستان در امور ادغام دوباره سرزمين های جدائی خواه، در پی ديداری با مقامات اتحاديه اروپا در گفت و گويی با خبرنگاران شرکت کرد و گفت روسيه را مسئول تنش های جاری می داند و گفت دولت متبوع وی «واقعا سعی دارد از جنگ پرهيز کند.»

گرجستان ماه پيش روسيه را به سرنگون ساختن يک فروند هواپيمای جاسوسی بدون سرنشين در حريم هوائی گرجستان متهم ساخت، اما روسيه اين اتهام رد کرد.

در دومين نشانه در گيری، مقامات آبخازی ديروز آنچه را لاشه دو هواپيمای بی سرنشين ديگر گرجستان توصيف کردند به خبرنگاران نشان دادند و گفتند هواپيماها روز يکشنبه سرنگون شده بودند.

ولاديمير پوتين، رئيس جمهوری روسيه، که قرار است فردا از مقام خود کناره گيری کند، ماه پيش به مقامات روسيه دستور داد مناسبات با مقامات آبخازيا و اوستيای جنوبی را توسعه دهند. چند روز بعد، روسيه تقويت حضور سربازان خود در آبخازی را آغاز کرد، اما می گويد اعزام سربازان اضافی قرار دادهای بين المللی موجود را نقض نمی کند.

آبخازی و اوستيای جنوبی در اوائل دهه ۱۹۹۰ استقلال خود را از گرجستان اعلام داشتند. اين امر موجب جنگ و جدال هايی شد که در پی آن اعزام صلحبانان روسی به منطقه را بدنبال داشت. گرجستان سربازان روسيه را به حمايت از جدائی خواهان متهم ساخته و عهد کرده است دو منطقه را به زير کنترل دولت مرکزی باز گرداند.

XS
SM
MD
LG