لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۹

دومين هواپيمای تجسسی گرجستان بر فراز آبخازيا سرنگون شد


بنا به گزارش رسانه های خبری روسيه، دومين هواپيمای تجسسی بدون خلبان گرجی بر فراز استان جدايی طلب آبخازيا، بر اثر تيراندازی سرنگون شد.

اين گزارش دو هفته پس از آنکه حادثه مشابهی بر فراز حريم هوايی گرجستان روابط تفليس و مسکو را متشنج کرده بود، امروز (يکشنبه) منتشر شد.

خبرگزاری ايتار-تاس روسيه اعلام کرد تيراندازی امروز بر فراز روستايی در منطقه اوچامچيرای گرجستان رخ داد. شورشيان طرفدار روسيه در آبخازيا مسوليت اين حمله را برعهده گرفته اند، و ارتش روسيه هرگونه دخالتی را در اين ماجرا تکذيب کرده است.

در ظرف ماه گذشته پس از آنکه پرزيدنت ولاديمير پوتين دولت روسيه را موظف ساخت با آبخازيا و اوستيای جنوبی، دومين ناحيه مرزی جدايی طلب گرجستان، روابط نزديکتری برقرار سازد، تنش بين گرجستان و روسيه فزونی يافت.

چند روز پس از صدور فرمان پوتين، گرجستان در نخستين روز ارديبهشت ماه نيروهای روسيه را متهم ساخت که يک هواپيمای بدون سرنشين اين کشور را سرنگون ساخته است. گرجستان با انتشار ويديويی مدعی شد که نشان دهنده اين است که يک هواپيمای جنگنده روسی در سرنگونی هواپيمای تجسسی گرجستان دست داشته است. مسکو اين ادعا را رد کرده و می گويد ويديو ساختگی است.

مسکو همچنين معتقد است که پرواز هواپيمای تجسسی گرجستان در اول ارديبهشت مغاير پيمان بين المللی آتش بس آبخازيا در سال ۱۹۹۴ بوده است. آن پيمان به صلح بانان روسی اجازه داد وارد دو منطقه آبخازيا و اوستيای جنوبی شوند.

از حادثه اول ارديبهشت به بعد روسيه انتقادهای بين المللی را نسبت به افزايش حضور نظامی اش در دو منطقه گرجستان متوجه خود کرده است. مسکو حرکات خود را واکنشی به افزايش نيروهای گرجی در نزديکی دو استان جدايی طلب قلمداد می کند.

آبخازيا و اوستيای جنوبی در اوايل دهه ۱۹۹۰ ميلادی اعلام استقلال کردند. اين امر باعث زدوخوردهايی شد، و به دنبال آن روسيه به اين دو منطقه سربازصلح بان اعزام نمود. بسياری از اهالی اين دو استان دارای پاسپورت روسی هستند. گرجستان می گويد صلح بانان جانب جدايی طلبان را گرفته اند، و خود را متعهد کرده است تا هر دو منطقه را تحت کنترل دولت مرکزی درآورد.

XS
SM
MD
LG