لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۲

طوفان دريايی شديد موجب مرگ دست کم ۳۵۰۰ نفر در برمه شده است


برق رانگون پايتخت تجاری کشوربر اثر تندباد روز گذشته در برمه قطع شده و به گفته رسانه های دولتی آن کشور هزاران خانه تخريب شده است.

تلويزيون دولتی که زير نظر حاکمان نظامی برمه اداره می شود از آسيب ديدن شديد ۵ منطقه کشور گزارش داده و می گويد دولت اين منطقه ها را فاجعه زده اعلام کرده است.

سرعت تندباد روز شنبه ۱۹۰ کيلومتر در ساعت گزارش شده بود.

در تندباد استوائی نرگس ۱۶۲ نفر از ساکنان جزيره هاينگ در جنوب باختری برمه جان خودرا از دست داده اند.

در دلتای رود ايراوادی نيز ميزان تلفات انسانی گسترده بوده است. ۷۵ در صد ساختمانهای منطقه دلتای رودخانه به گفته رسانه ها ی دولتی فرور يخته است.

توفان موجب بالا آمدن آب دريا به ميزان ۳۷۰۰ سانتيمتر شده است. امدادگران سازمان ملل متحد تلاش کرده اند برای برآورد خسارتها به منطقه های آسيب ديده بروند اما، بسته شدن راهها بر اثر گل و لای مانع اين اقدام شده و خطها ی تلفنی هم کار نمی کند.

سقف صدها خانه ها و هتل ها، بيمارستان ها و مدارس در رانگون کنده شده و شهر در خاموشی کامل به سر می برد.

فرودگاه بين المللی رانگون بسته است، و پروازهای داخلی به فرودگاهی در ۶۵۰کيلومتری اين شهر هدايت می شوند.

مردم رانگون امروز به خيابانها آمده اند تا با خريد مصالح ساختمانی، به تعمير خانه های خود بپردازند. عده ای خشم خود را به حاکمان نظامی و بی عملی آنان در اين فاجعه ابراز می دارند.

برنامه دموکراسی برمه و نيز ساير گروهها ی ناراضی از دولت، در خارج کشور از جامعه بين المللی خواهان ارسال کمکها ی انساندوستانه فوری به مناطق آسيب ديده شده اند. دبيرکل برنامه دموکراسی برمه که مقرش در تايلند است می گويد کارشناسان بين المللی رساندن کمکهای اضطراری بشدت مورد نيازند تا بی عملی حاکمان نظامی را که در اين قبيل موارد ابدا آمادگی امداد رسانی ندارند جبران کنند. فدراسيون بين المللی صليب سرخ در تايلند يک گروه امداد با مواد غذائی و سرپناه به رانگون فرستاده است.

قرار بود روز ۲۱ ارديبهشت ماه قانون اساسی پيشنهادی نظاميان حاکم به همه پرسی گذاشته شود. هنوز معلوم نيست که با فاجعه جاری آن برنامه به قوت خود باقی است يا لغو می شود.

XS
SM
MD
LG