لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۷

طوفان دريائی مرگبار در برمه برگزاری رفراندوم قانون اساسی را به ابهام کشانده است


مقامات در برمه از کشته شدن بيش از سيصد و پنجاه نفر در يک طوفان دريائی شديد خبر ميدهند، که رانگون، شهر اصلی، و شهرهائی کوچکتر در مناطق ديگر را در هم کوبيده است.

دولت نظامی برمه امروز،يکشنبه، علاوه بر رانگون، چند شهر را در استانهای مرکزی و جنوبی کشور، مناطق بلا ديده اعلام کرد.

مقامات ميگويند طوفان دريائی موسوم به نرگيس، با بادی که سرعت آن صد و نود کيلومتر در ساعت بود، در رانگون ، و شهر ساحلی باسين ويرانی ها و آسيب هائی گسترده بجا گذاشته است.

تصاوير تلويزيونی بسياری از ساختمانهای دولتی و اماکن عمومی را نشان ميدهد که باد سقف آنها را کنده است. درختان و تيرهای از جا کنده شبکه های برق رسانی و خطوط تلفنی نيز اغلب خيابانها را پوشانده است. اين طوفان دريائی همچنين به ايستگاههای راديوئی و تلويزيونی و خدمات اينترنتی آسيبی شديد وارد ساخته است .

مقامات سازمان ملل متحد در کشور همسايه، تايلند، ميگويند امدادگران برای ارزيابی آسيب ها و برنامه ريزی در کمک رسانی، به رانگون اعزام شده اند.

هنوز معلوم نيست رفراندومی که قرار بوده است هفته آينده در مورد قانون اساسی انجام گيرد، طبق برنامه در روز دوشنبه دهم ماه مه برگزار ميشود يا نه. حکمرانان نظامی با وعده برگزاری انتخابات دمکراتيک در سال ۲۰۱۰ اين رفراندوم را پيشنهاد کرده اند. اما اپوزيسيون، رفراندوم را بهانه ای برای تحکيم حکومت نظامی توصيف کرده است.

XS
SM
MD
LG