لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۱

سخنگوی دولت عراق گفت آن کشور نميخواهد جنگ ايران و عراق را تکرار کند


يک مقام عراقی گفت نوری المالکی نخست وزير عراق به وزارتخانه های امنيتی آن کشور دستور داده است شواهد مرتبط به دخالت ايران در امور عراق را جمع آوری کنند.

روز يکشنبه علی الدباغ سخنگوی دولت عراق گفت که وزارتخانه های مذکور کميسيونی جهت جمع آوری شواهد و ارائه آن به ايران تشکيل خواهند داد.

پيش از اين آقای دباغ گفت که عراق دلائل مشخصی دال بر اينکه ايران فراهم کننده تسليحات شبه نظاميان شيعه که با دولت و نيروهای ائتلاف ميجنگند در دست ندارد. وی همچنين گفت عراق ميخواهد مناسبات بهتری با ايران داشته باشد و نميخواهد که جنگ ايران و عراق سالهای ١٩٨٠ را تکرار کند.

مقامات نظامی آمريکا ماه گذشته گفتند که شواهد تازه ای در دست دارند که ايران شبه نظاميان عراق را مسلح ميکند، اتهامی که جمهوری اسلامی ايران تکذيب ميکند.

يک نماينده پارلمان عراق هفته گذشته جهت گفت و گو درباره نگرانی های امنيتی با مقامات جمهوری اسلامی ايران به تهران سفر کرد. مقامات آمريکائی گفتند دولت عراق ابتکار عمل را برای حل و فصل موضوع در دست خواهد گرفت.

روز يکشنبه آدميرال پاتريک دريسکول سخنگوی ارتش آمريکا گفت که آمريکا از گفتگوی عراق و ايران حمايت ميکند.

سخنگوی هيأت نمايندگی عراق که به ايران رفته بود گفت مقامات ايرانی موافقت کرده اند با بغداد جهت برقرای مجدد امنيت در عراق، همکاری کنند.

XS
SM
MD
LG