لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۰

آمريکا می گويد جمهوری اسلامی ايران فعالترين دولت حامی تروريسم است


آمريکا می گويد جمهوری اسلامی ايران فعالترين کشور حامی تروريسم است و مستقيما در طرح ريزی اقدامات تروريستی در خاورميانه دست داشته است.

وزارت امور خارجه ايالات متحده در گزارش سالانه خود در باره تروريسم جهانی که امروز (چهارشنبه) منتشر کرد، می گويد عناصر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ايران همچنين از گروه هايی که تروريسم را برای پيشبرد هدف های منطقه ای خود بکار می برند، پشتيبانی می کند.

اين گزارش سازمان های ستيزه گر فلسطينی، حزب الله لبنان، ستيزه گران مستقر در عراق و جنگجويان طالبان در افغانستان را از جمله چنين گروه هايی می داند، و می گويد جمهوری اسلامی به دليل حمايت از آنها و نيز کوشش برای مداخله در روند دمکراتيک در لبنان، همچنان تهديدی برای منافع آمريکا و ثبات در خاورميانه است.

گزارش همچنين ياد آور می شود که علی رغم وعده جمهوری اسلامی به کمک به برقراری ثبات در عراق، تهران به حمايت از برخی از گروه های ستيزه گر که نيروهای ائتلاف و عراقی، و شهروندان عراق را هدف می گيرند، پشتيبانی می کند.

گزارش می گويد بنابراين نيروهای دولت جمهوری اسلامی ايران مسئول حملات عليه نيروهای ائتلاف به فرماندهی آمريکا در عراق بوده اند.

دل دیلی، مسئول اداره مبارزه با تروریسم وزارت امور خارجه به خبرنگاران گفت ایران شیعه به شورشیان طالبان در افغانستان که اهل تسنن هستند کمک می کند، با این امید که نیروهای ائتلاف بفرماندهی آمریکا را زیرفشار نگاهدارد.

در گزارش همچنين گفته شده است القاعده برخی از توانايی های عملياتی قبل از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ را در مناطق مرزی قبيله ای دور افتاده در پاکستان دوباره بدست آورده، و از بی ثباتی در منطقه مرزی پاکستان و افغانستان و نيز آتش بسی که با ميانجيگری اسلام آباد در نيمه نخست سال ۲۰۰۷ برقرار شد، بهره برداری کرد.

گزارش وزارت امور خارجه آمريکا حاکی است که القاعده در جستجوی تسليحات دارای قدرت انهدام جمعی است تا حد اکثر آسيب را بر «هر کسی که سر راهش به ايستد» وارد آورد.

گزارش می گويد القاعده و شبکه های وابسته به آن در سال ۲۰۰۷ بزرگترين تهديد تروريستی عليه آمريکا و متحدانش بودند.

در مورد افغانستان، گزارش می گويد در سال ۲۰۰۷ طالبان، همراه با ديگر گروه های شورشی و دسته های اشرار و جانی، همچنان بصورت تهديدی باقی بودند، و برخی از آنها با القاعده و حاميان تروريست در خارج از کشور ارتباط داشتند.

XS
SM
MD
LG