لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۱

معاون نخست وزير گرجستان روسيه را متهم به بی اعتمادی کرد


وزارت دفاع روسيه روز گذشته اعلام کرد در پی اقدامات تهديد آميز گرجستان، روسيه نيروهای پاسدار صلح خود را آن کشور در دو منطقه جدائی طلب آبخازيا و اوستيای جنوبی را تقويت خواهد کرد.

در بيانيه وزارت دفاع آمده است که تقويت پاسداران صلح روسی شامل ايجاد ۱۵ پست ديده بانی جديد در امتداد خطوط مرزی گرجستان با مناطق جدائی طلب است، که با تصويت و تحت نظارت گروه دولتهای مشترک المنافع که متشکل از اعضای روسی و گرجی است بمورد اجرا گذاشته شده است.

بوريس مالاخوف، سخنگوی وزارت امور خارجه روسيه، در جمع خبرنگاران اظهار داشت که افزايش نيروهای پاسدار صلح روسيه در منطقه بدليل عمليات تحريک آميز گرجستان و افزايش تنش در خطوط مرزی گرجستان با آبخازيا صورت گرفت است. او افزود تدابير اتخاذ شده در جهت تقويت نيروهای پاسدار صلح روسی تنها بدليل جلوگيری از خون ريزی و خنثی کردن تلاشهائی است که بمنظور لغو قرارداد سياسی صلح آميز صلح بين گرجستان و آبخازيا صورت گرفته است.

تحليل گران سياسی ميگويند که اعلاميه وزارت دفاع روسيه بيم از سر گيری جنگ مشابهی با آنچه که پس از سقوط اتحاد جماهير شوروی سابق صورت گرفت را افزايش ميدهد.

ولی نينو بوجاناندزه، رئيس پارلمان گرجستان، می گويد هر گونه تلاشی که بمنظور تقويت نيروهای پاسدار صلح روسيه و بدون تصويب دولت گرجستان به عمل آيد بطور فزاينده موقعيت منطقه را تحريک و به مخاطره می اندازد.

از سوی ديگر، گئورگی باراميدزه، معاون نخست وزير گرجستان، روسيه را متهم به بی اعتمادی کرد. باراميدزه گفت روسيه گرجستان را به موارد مختلف متهم ميکند که نشانگر بی اعتمادی آن کشور به گرجستان است. او گفت روسيه نبايد فراموش کند که دارد از کشورما، سرزمين ما، و حاکميت ما صحبت می کند.

معاون نخست وزير گرجستان افزود ميزان ترديد و بی اعتمادی و سياستهای تجاوزکارانه روسيه به گرجستان تاحدی است که آنها صحبت از حمله مسلحانه و سقوط يک هواپيمای گرجی ميکنند که در قلمرو فضائی گرجستان در حال پرواز بوده است. «به اعتقاد من روسيه تحت عنوان حافظ صلح هيچ نوع حق قانونی، سياسی، و يا اخلاقی ندارد که دست به چنين اعمالی بزند و يا در مورد آنها گفتگو کند.»

باراميدزه گفت ما با ياری متحدان خود، پيمان ناتو و اتحاديه اروپا، و با بکار گيری تمام امکاناتی که در اختيار داريم تلاش خواهيم کرد سياستهای تجاوزکارانه روسيه در گرجستان را متوقف کنيم. همزمان با افزايش نيروهای پاسدار صلح روسيه به گرجستان، رئيس جمهوری آن کشور، از رهبران دو منطقه جدائی طلب گرجستان دعوت کرد تا با يکديگر يک دولت متحد دموکراتيک تشکيل دهند. او دولت روسيه متهم کرد که با طرفداری از جدائی طلبان تلاش ميکند که منطقه را بخاک وخون بکشاند و دو منطقه آبخازيا، و اوستيای جنوبی را تحت کنترل و سلطه خود در آورد.

XS
SM
MD
LG