لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۲

روسيه به گرجستان نيروی صلحبان اضافی اعزام کرد


وزارت دفاع روسيه می گويد، درپاسخ به حرکات متجاوزگرانه گرجستان، به دو منطقه جدايی طلب گرجی نيروی اضافی صلحبان اعزام کرده است.

وزارت دفاع روسيه امروز (سه شنبه) گفت اين حرکت لازم می نمود زيرا گرجستان سرگرم گردآوری نيرو در نزديکی های آبخازيا و اوستيای جنوبی است، جائيکه روسيه از پيش يک نيروی حافظ صلح نگهداری می کرد.

يک سخنگوی وزارت کشور گرجستان به آژانس خبری فرانسه گفت افزايش نيرو در اين منطقه از سوی مسکو «برانگيزنده» و «غير قابل قبول» است.

تنش بين مسکو و تفليس از هفته پيش هنگامی که يک هواپيمای تجسسی گرجی بر فراز آبخازيا سقوط کرد بيشتر شده است. مقامات گرجستان می گويند يک جت روسی هواپيمای تجسسی را زد و از کار انداخت. روسيه پرواز تجسسی را مغاير پيمان آتش بس خواند و گفت نيروهای آبخازيايی آن را هدف گرفته و به سقوط کشاندند.

آبخازيا و اوستيای جنوبی در اوايل دهه ۱۹۹۰ ميلادی اعلام استقلال کردند، و با اين اقدام باعث بوجود آمدن درگيری شده و به اين ترتيب پای نيروهای حافظ صلح روسيه به منطقه باز شد. گرجستان صلحبانان را به جانبداری از جدايی طلبان متهم نموده و متعهد شده است تا کنترل تفليس را بر هردو منطقه برقرار سازد.

XS
SM
MD
LG