لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۲

جمهوری اسلامی و سريلانکا قراردادهايی در زمينه انرژی امضا کردند


روسای جمهوری سريلانکا و ايران بر امضای شش قرارداد، که شامل پروژه های زيرساختی به ارزش يک ميليارد و پانصد ميليون دلار می شود، نظارت کردند.

هدف اين پروژه ها حمايت از پالايشگاه نفت، توسعه آبياری و طرح های مولد برق سريلانکا است.

محمود احمدی نژاد به عنوان بخشی از سفر خود به کشورهای جنوب آسيا در راستای تقويت پيوندهای اقتصادی و نفتی ايران با منطقه امروز (سه شنبه) در سريلانکا به سر می برد. وی امروز بعد از ظهر عازم هند خواهد شد.

رئيس جمهوری اسلامی ايران سفر خود را ديروز با ملاقات رئيس جمهوری پاکستان در اسلام آباد آغاز کرد. به گفته مقامات پاکستان، پرويزمشرف رئيس جمهوری پاکستان و آقای احمدی نژاد در گفتگوهای ديروز خود کليه موانع مربوط به طرح احداث يک خط لوله گاز طبيعی را ميان ايران، هند و پاکستان برطرف ساختند.

اين خط لوله، پس از تصويب، گاز طبيعی ايران را به دو کشور تشنه انرژی، يعنی پاکستان و هندوستان، خواهد رسانيد. رهبران دو کشور همچنين درباره پيشنهاد پاکستان مبنی بر انتقال نفت ايران به چين، با عبور از خاک پاکستان، گفتگو کردند.

مقامات پاکستان گفتند احمدی نژاد همچنين با نخست وزير جديد پاکستان، يوسف رضا گيلانی، ملاقات کرد و متعهد شد برای تخفيف بحران کمبود برق ۱۱۰۰مگاوات برق به پاکستان برساند.

XS
SM
MD
LG