لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۰

جمهوری اسلامی ايران و هند در جريان ديدار احمدی نژاد درباره انرژی تبادل نظر می کنند


گفته می شود محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران برآن است تا، در جريان ديدار امروز (سه شنبه) از دهلی نو، گفت و گو درباره طرح ساختن يک خط لوله گاز طبيعی به هند را دنبال کند.

قرار است امروز رئيس جمهوری اسلامی ايران با مون موهان سينگ نخست وزير هند ملاقات کند و در باره پروژه هفت ميليارد و ۵۰۰ ميليون دلاری با او به گفتگو بپردازد. بر اساس اين طرح، خط لوله از ايران به پاکستان و هند امتداد خواهد يافت. هدف از اين پروژه تقويت توسعه اقتصادی کشورهای جنوب آسيا توصيف شده است.

ايالات متحده که سعی دارد ايران را به دليل برنامه اتمی اش منزوی سازد، به اين معامله اعتراض کرده است.

سفر احمدی نژاد به هند آخرين مرحله ديدار او از جنوب آسيا است که با هدف تقويت مناسبات اقتصادی و نفتی ايران با منطقه صورت گرفت.

بامداد امروز روسای جمهوری سريلانکا و ايران بر امضای شش قرارداد، که شامل پروژه های زيرساختی به ارزش يک ميليارد و پانصد ميليون دلار می شود، نظارت کردند.

هدف اين پروژه ها حمايت از پالايشگاه نفت، توسعه آبياری و طرح های مولد برق در سريلانکا است.

رئيس جمهوری اسلامی ايران سفر خود را ديروز با ملاقات رئيس جمهوری پاکستان در اسلام آباد آغاز کرد. به گفته مقامات پاکستان، پرويزمشرف رئيس جمهوری پاکستان و آقای احمدی نژاد در گفتگوهای ديروز خود کليه موانع مربوط به طرح احداث يک خط لوله گاز طبيعی را ميان ايران، هند و پاکستان برطرف ساختند.

XS
SM
MD
LG