لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۲

بوش: هدف از افشای همکاری اتمی بين کره شمالی و سوريه فرستادن پيامی تند بود


جورج بوش، رئيس جمهوری آمريکا، می گويد اقدام اخير اعضای کنگره آمريکا در فاش کردن همکاری اتمی بين کره شمالی و سوريه به اين معنا بود که پيام تندی فرستاده شود.

جورج بوش امروز (سه شنبه) در يک کنفرانس خبری در کاخ سفيد گفت ايالات متحده می خواهد با اين افشا گری هدف های سياسی خاصی را پيش ببرد.

او گفت يک هدف اين است که به پيونگ يانگ تفهيم شود ممکن است اطلاعات واشنگتن از آنچه مقامات کره شمالی فکر می کنند بيشتر باشد. او همچنين گفت ايالات متحده می خواهد در اين مورد که گسترش نيروی اتمی تاچه اندازه در خاورميانه بی ثبات کننده خواهد بود، پيامی به ايران و جهان فرستاده باشد.

دولت بوش هفته پيش مدرکی به قانون گذاران ارائه داد که نشان می دهد سوريه با کمک کره شمالی يک راکتور اتمی ساخت، که بعدا بوسيله اسرائيل بمباران شد.

در رابطه با مسائل ديگر، پرزيدنت بوش گفت او هنوز اميدوار است که پيش از ترک کاخ سفيد، صلح بين اسراييل و فلسطينيان برقرار شود.

وی اظهار داشت گروه فلسطينی افراطی حماس، که نوار غزه را کنترل می کند، مانع از آن است کوشش های صلح در منطقه بجائی برسد، و در تلاش برای برهم زدن ثبات و ايجاد سردرگمی، به شليک راکت به داخل اسراييل ادامه می دهد. آقای بوش قرار است ماه آينده به خاورميانه سفر کند.

در مورد افغانستان، رئيس جمهوری آمريکا گفت در آن کشور نبرد سختی عليه يک دشمن مصمم در جريان است، اما پيشرفت هايی نيز صورت می گيرد.

XS
SM
MD
LG