لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

سفير آمريکا: علنی شدن برنامه سوريه مذاکرات اتمی کره شمالی را تحت الشعاع قرار ندهد


سفير ايالات متحده آمريکا در کره جنوبی می گويد اتهامات علنی مبنی بر همکاری های بين سوريه و کره شمالی نمی بايست مذاکرات پايان بخشيدن به برنامه تسليحات اتمی کره شمالی را تحت الشعاع قرار دهد.

الکساندر ورشبو، در نشست خبری امروز (دوشنبه) در سئول، گفت ارتباط هسته ای سوريه با کره شمالی حتی ماه ها پيش از آنکه گزارشش به کنگره آمريکا برسد در مذاکرات خلع سلاح اتمی کره شمالی «مورد بغرنجی» شده بود.

وی گفت علنی کردن عکس ها و مدارک ويديوی در کنگره، با اينکه به بحث در مورد اين موضوع از نو دامن زده است، ليکن به وزن موقعيت پيش آمده نيفزوده است.

در سپتامبر گذشته جنگنده های اسرائيلی ساختمانی را در سوريه بمباران کردند که ايالات متحده می گويد کره شمالی در آنجا سعی داشت برای سوريه يک رآکتور اتمی بسازد.

اختلافات در مورد نقش کره شمالی در سوريه باعث به تاخير افتادن علنی شدن فعاليت های اتمی کره شمالی شده است.

واشنگتن می گويد علنی شدن برنامه اتمی کره شمالی، امری که پنوم پن متعهد شده بود تا آخر سال ۲۰۰۷ ميلادی آن را تکميل کند، می بايست فعاليت های اتمی در سوريه را نيز دربر بگيرد.

ورشبو می گويد مورد سوريه اين امر را برجسته می سازد که کره شمالی ديگر هرگز نبايد به چنين همکاری هايی بپردازد. وی گفت همين نمونه اهميت مورد تائيد و بازبينی قرار گرفتن توانايی های کره شمالی را آشکار می سازد.

XS
SM
MD
LG