لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۹

رضایت قانون گذاران چپ گرا مکزيک به برگزاری مناظره ملی درمورد لایحه اصلاحات انرژی


قانون گذاران چپ گرا در کنگره مکزیک بعد از شانزده روز، به برگزاری مناظره ملی، در مورد لایحه اصلاحات انرژی در آن کشور ، رضایت دادند.

سانتیاگو کریل رهبر اکثریت سنای مکزیک می گوید: ما امروز موافقت نامه ای را امضا کرده ایم که به پایان دادن به تضاد اخیر می انجامد و راه را برای مناظره در مورد بررسی لایحه اصلاحات در زمینه انرژی هموار می کند.

در ابتدا نمایندگان چپ گرا در کنگره مکزیک خواهان برگزاری مناظره ملی به مدت یکصد و بیست روز بودند هر چند دست آخر به پیشنهاد گروه دیگری مدت زمان این مناظره ۷۱ روز تعیین شد و قرار است از سیزدهم مه تا بیست دومم ژوئیه به درازا بکشد . البته تا این لحظه هیچ گونه جزئیاتی درباره نحوه انجام این مناظره بر سر آینده صنعت نفت مکزیک منتشر نشده است .

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور نماینده ٍ چپ گرای کنگره مکزیک که پیش از این نامزد ریاست جمهوری این کشور نیز بود می گوید: ما بدون برگزاری مناظره نیز به هدف خود رسیده ام زیرا دولت موفق نشد لایحه خود را در زمان تعیین شده که خواسته شان بود به تصویب برساند.

در همین حال کارلوس ناوارٍته رهبر حزب دمکراتیک انقلابی در مجلس سنای مکزیک می گوید: ما پیروز شدیم ما این پیروزی را که به برگزاری مناظره بزرگی منجر می شود مدیون اتحاد قانون گذاران چپ گرا هستیم که به جنبشی ملی جهت دفاع از صنایع نفت مکزیک مبدل شده است

مشکل قانون گذاران چپ گرا در مکزیک از آن جا آغاز شد که دولت این کشور خواستار تغییر قوانین به منظور مجاز کردن سرمایه گذاری های خصوصی و خارجی در این کشور شد و در صورت تصویب آن دست شرکت ملی نفت مکزیک برای شراکت با بخش خصوصی در زمینه اکتشافات حمل و نقل و پالایش باز خواهد شد بدون آن که بخش خصوصی در سود و زیان و یا مشارکت در نفت مکزیک سهمی داشته باشد . هر چند این مسئله به باور حزب چپ گرای دمکراتیک انقلابی می تواند به خصوصی کردن شرکت نفت مکزیک و فروش بخشی از آن به عنوان ثروت ملی بی انجامد . و این در حالی ست که دولت مکزیک همواره خصوصی سازی صنعت نفت آن کشور را رد می کند.

به گفته کارشناسان انرژی ذخایر نفتی مکزیک نیاز سرمایه گذاری خارجی به منظور اصلاحاتی در این صنعت دارد . و بنا به گزارش های منتشر شده تولید بزرگترین حوزه نفتی آن کشور در سال ۲۰۰۷ میلادی بیش از ۵ درصد کاهش داشته است.

XS
SM
MD
LG