لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۰

سپاه المهدی در بغداد هم با نيروهای دولتی و سربازان آمريکائی درگير شده است


بعد از سرکوب کم و بيش کامل سپاه المهدی در بصره، درگيری های مسلحانه ميان طرفداران مقتدی صدر، روحانی تندروی شيعه و رهبر سپاه المهدی، با نيروهای دولتی و سربازان آمريکا به شهرک دوونيم ميليون نفره صدر در مرکز بغداد و ناحيه شيعه نشين ديگری در شمال پايتخت عراق بنام حسينيه کشيده شده است.

اين درگيری ها که به گفته سخنگوی نيروهای آمريکا ۲۱ شبه نظامی کشته در هر دو منطقه بر جای گذاشته، اکثر مدارس و موسسات آموزشی در شهرک صدر را به تعطيلی کشانده است. يکی از دانش آموزان عراقی ساکن شهرک صدر ضمن شکايت از اينکه اين اوضاع جائی برای تمرکز ذهنی او و همشاگرديهايش باقی نگذاشته از نخست وزير عراق خواست از هيچ گونه تلاش برای بازگشت آرامش به شهرک صدر خودداری نکند.

مقتدی صدر روحانی ۳۴ ساله عراقی در اوت گذشته در بيانيه ای آتش بس اعلام کرد، اما درگيری های اخير باعث شده تا نيروهای آمريکائی و قوای دولتی عراق را به آغاز جنگی همه جانبه تهديد کند.

در همين حال به گزارش يکی از شبکه های خبری عربی، سربازان آمريکائی عزت ابراهيم الدوری، معاون رئيس جمهوری عراق در رژيم سابق آن کشور، را دستگير کرده اند. سخنگوی نيروهای آمريکا در عراق از تائيد يا تکذيب اين خبر خودداری کرد، اما موفق روبيعی، مشاور امنيت ملی نخست وزير عراق، به شبکه خبری العربيه گفت مقامات مسئول فرد مظنون را برای انجام آزمايشات ژنتيکی بمنظور تشخيص دقيق هويت او به بغداد آورده اند.

فردی که در جوانی در خيابان های بغداد يخ فروشی می کرد تا سال ۲۰۰۳ معاون رئيس جمهوری عراق بود و بعد از اعدام صدام از ژانويه ۲۰۰۷ رهبری حزب غير قانونی بعث عراق را بدست گرفت.

XS
SM
MD
LG