لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

جيمی کارتر هدف از سفرش به خاورميانه را بررسی جوانب مسائل پيچيده اين ناحيه خواند


جيمی کارتر، رئيس جمهوری آمريکا در سالهای ۱۹۷۷ تا ۱۹۸۱، در سخنانی در قاهره، پايتخت مصر، خود را فردی دل نگران اوضاع خاورميانه ناميد، و هدف از سفرش به منطقه را بررسی جوانب مسائل پيچيده اين ناحيه خواند که از ابتدا قصدی برای ميانجيگری ميان حماس و اسرائيل نداشته است.

جيمی کارتر در سفر خود به خاورميانه از اسرئيل و مصر و اردن ديدن کرد. آمريکا و اسرائيل با تحرکات اخير خاورميانه ای او بويژه گفتگو هايش با رهبران حماس مخالفت کرده اند. سی و نهمين رئيس جمهوری ايالات متحده امروز در اظهارات ديگری در اورشليم نه ديدارهای مذکور بلکه عدم تمايل آمريکا و اسرائيل به ملاقات با حاکمان فعلی نوار غزه را مشکل آفرين خواند. وی گفت آن بخش از روند صلح خاورميانه که از کنفرانس آناپوليس در آمريکا در نوامبر سال گذشته آغاز شد به دليل ساخت شهرک های يهودی نشين و راه بندان های بيشتر و سخت تر شدن محاصره نوار غزه توسط اسرائيل پيشرفت چندانی نداشته است.

جيمی کارتر، که در سفر اخير خود از سوريه نيز ديدن کرده است، ياد آور شد مقامات دمشق خواستار نقش قوی تر و فعالتر آمريکا در فيصله دادن به کشمش های خاورميانه شده اند.

از سوی ديگر، در انفجار عمدی دو خوروی نظامی متعلق به حماس که حامل صد ها کيلو گرم مواد منفجره در يکی از گذر گاه های ميان نوار غزه و اسرائيل بود، ۴ نفر کشته و ۱۳ نظامی اسرائيلی زخمی شدند. سخنگوی فلسطينی بريگاد القاسم اين اقدام را حاوی پيام مشخصی خواند. وی به ارتش اسرائيل هشدار داد بدون تحمل تلفات نمی تواند آزادانه به عمليات نظامی در نوار غزه ادامه دهد. او همچنين تاکيد کرد اين گروه نيز نمی تواند در شرايط موجود همچنان به اقدامات نظامی خود عليه نيروهای اسرائيل ادامه دهد.

دو سال پيش گيلات شاليت، يک گروهبان اسرائيلی، توسط شبه نظاميان حماس ربوده شده بود. بگفته ژنرال يااو گالانت، فرمانده نيروهای زمينی اسرائيل در جنوب آنکشور، هدف از حمله اخير نيز به احتمال زياد ربودن تعداد ديگری از سربازان اسرائيلی بوده است.

XS
SM
MD
LG