لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۸

طالبانی پس از ديدار با رايس گفت بلوک سنّی به دولت عراق ملحق ميشود


جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق گفت بلوک سياسی سنّی که سال گذشته دولت را ترک کرد، به ائتلاف به رهبری شيعيان ملحق ميشود.

روز يکشنبه آقای طالبانی پس از ديدار با کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا گفت که بلوک سنّی فهرستی از کانديداهای پيشنهادی برای کابينه نوری المالکی را فرستاده است.

خانم رايس از رهبران سنی، شيعه و کرد عراق برای همکاری با هم در صحنه سياسی و پشتيبانی از سرکوب شبه نظاميان، تحسين کرد. در همين حال ارتش آمريکا ميگويد خشونت در عراق در چند روز گذشته بيشتر شده است.

سه گروه با همکاريهائی که از هر زمانی ديگر بهتر است، ائتلاف و ادغامی منجر به ايجاد مرکزيت را درسياست های عراق موجب شده اند.

سفر غير منتظره خانم رايس به بغداد در روز يکشنبه چند ساعت پس از آن بود که مقتدی صدرتهديد کرده بود اگر حملات عليه حاميانش متوقف نشود به جنگی تمام عيار عليه دولت متوسل خواهد شد. خانم رايس در پاسخ به تهديد گفت جنگ تمام عيار برای همه غير از الصدر که به گفته خانم رايس در ايران در امنيـت نشسته وقتی هوادارانش ميتوانند به هلاکت برسند، در جريان است.

خانم رايس پيش از آنکه برای شرکت در جلساتی ديپلماتيک راهی کويت و بحرين شود، با نوری المالکی نخست وزير عراق و ديگر مقامات ارشد عراقی ملاقات کرد.

در همين حال ارتش آمريکا از تشديد نبرد در شهرک صدر بغداد خبر ميدهد که پايگاه مقتدی صدر روحانی افراطی شيعه محسوب ميشود.

يک سخنگوی نظامی آمريکا ميگويد سربازان آمريکائی در عملياتی که وی آن را خشن ترين عمليات در دو هفته اخير توصيف کرد، بيست مرد مسلح را کشتند. در شهر ناصريه در جنوب عراق نيز ٤٠ شبه نظامی شيعه کشته شدند. روز شنبه ارتش عراق کنترل شبه نظاميان ارتش المهدی در بصره را به دست آورد.

XS
SM
MD
LG