لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۱

کارترمجددا دردمشق با خالدمشعل رهبر تبعيدی حماس ملاقات کرد


جيمی کارتر رئيس جمهوری پيشين آمريکا در دمشق با خالد مشعل رهبر تبعيدی حماس ملاقات ديگری انجام داده است، هر چند که اسرائيل و آمريکا، هردو، با اين ملاقات ها مخالف بوده اند.

آقای کارتر راجع به اين ملاقات ها که جمعه شب و صبح امروز انجام گرفت اظهار نظری نکرد، اما يک مقام حماس به خبرنگاران گفت آقای کارتر برای مبادله زندانيان ، که گيلاد شليط سرباز اسرائيلی نيز جزو آن باشد، برداشتن محاصره نوار غزه توسط اسرائيل و آتش بس ميان نيروهای اسرائيلی و افراد جنگنده حماس، پيشنهادهائی ارائه داده است.

وی گفت حماس فعلا پاسخی نداده است اما ظرف چند روز آينده چنين اقدامی را انجام ميدهد.

اسرائيل و آمريکا از آقای کارتر برای گفتگو با حماس، که هر دو کشور آن را تشکيلاتی تروريستی می شناسند، انتقاد کرده اند. اما آقای کارتر ميگويد صلح با اسرائيل بدون درگير کردن حماس، که انتخابات پارلمانی دو سال پيش فلسطينی ها را برده است، ممکن نيست.

آقای کارتر ميانجيگر معاهده های موسوم به کمپ ديويد در سال ۱۹۷۸ بود که راه را برای صلح ميان اسرائيل و مصر هموار ساخت. وی در سالهای اخير موضع انتقاد از اسرائيل را در پيش گرفته است . آقای کارتر دو سال پيش در کتابی که نوشت سياست های اسرائيل در قلمرو فلسطينيان را ، نوعی از آپارتايد توصيف کرد.

در همين حال، احمد ابوالغيت وزير امور خارجه مصر تائيد کرد که آن کشور بی سر و صدا ميانجيگری مذاکراتی را ميان اسرائيل و حماس بعهده گرفته است . وی گفت طرفين درگير در اين مذاکرات پيشرفت خوبی داشته اند.

XS
SM
MD
LG