لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۶

گوردون براون: ايران در مورد چند و چون طرحهای اتمی خود واقعيت را به جامعه جهانی نگفته است


پرزیدنت بوش و گوردون براون نخست وزیر بریتانیا در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید، موافقت کردند که لازم است برای بازداشتن دولت ایران از فراهم آوردن فناوری مورد نیاز ساختن تسلیحات اتمی اقدامات بیشتری بعمل آید.

پرزیدنت بوش توضیح داد که چرا شورای امنیت سازمان ملل متحد اصرار داشته است ایران غنی سازی اورانیوم را متوقف کند:
**** اگر آنها ، یعنی رهبران ایران، بیاموزند که چگونه اورانیوم را غنی کنند، می توانند این دانش را برای ساختن جنگ افزار اتمی بکار برند. آنها ادعا می کنند که یک برنامه غیر نظامی دارند و فقط برای مقاصد غیر نظامی اجرا می شود. اگر چنین است، چرا آنها برنامه های پنهانی دارند؟ ثابت کرده اند که قابل اعتماد نیستند.

پرزیدنت بوش گفت "ساده لوحی" است فکر کنیم دانشی که دولت ایران در صورت کسب مهارت در چرخه سوخت اتمی بدست خواهد آورد، نمی تواند در یک برنامه نظامی بکار گرفته شود، و افزود:
**** به این دلیل است که ایالات متحده، همصدا با بریتانیا، فرانسه ، آلمان و شورای امنیت سازمان ملل متحد، می خواهند به ایرانیان بگوید: برنامه خود را بگونه ای قابل تایید متوقف سازید و راه بهتری برای پیشرفت شما وجود دارد.

گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا گفت از کوشش برای تمدید تحریم ها علیه ایران متاسف نیست:
**** ایران پیمان ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی را نقض می کند، در مورد چند و چون طرح های خود واقعیت را به جامعه جهانی نگفته است. و به این دلیل است که من در این باره که چگونه می توانیم تحریم های اروپا علیه ایران را تمدید کنیم، اجرای موثر آنها را مسلم سازیم و تاثیر بر رژیم ایران را کنترل کنیم، با دیگر رهبران اروپا گفت و گو می کنم. ما شاهد تورم بالا در ایران هستیم، موضوعی که رژیم بدرستی فاش نمی کند، همچنین می بینیم که تاثیرگذاری تحریم ها بر کشور براستی آغاز می شود.

پرزیدنت بوش می گوید کوشش های بین المللی برای تشویق رژیم ایران به تغییر مسیر خود ادامه دارد. او گفت: ما با یکدیگر همکاری خواهیم کرد تا کاملا برای رژیم ایران روشن سازیم که نباید به توانائی تولید جنگ افزار اتمی دست پیدا کند. آقای بوش اظهار داشت: اینک زمان مقابله با تهدید است، و من بر این باورم که می توانیم این مشکل را از راه های دیپلماتیک حل کنیم.

XS
SM
MD
LG