لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۶

جيمی کارتر: آمريکا بايد در مورد برنامه اتمی مستقيما با ايران گفت و گو کند


جيمی کارتر، رييس جمهوری سابق آمريکا، که به خاورميانه سفر کرده است، در مصاحبه ای با روزنامه اسرائيلی هاآراتز می گويد ايالات متحده بايد در مورد برنامه اتمی مستقيما با ايران گفت و گو کند. واشنگتن از چنين اقدامی خودداری می کند.

ايالات متحده و متحدانش ايران را متهم می کنند که بدنبال ساختن جنگ افزار اتمی است. ايران اين اتهام را رد می کند .

کمی پيشتر، رييس جمهوری سابق آمريکا گفته بود به او اجازه داده نشده است وارد نوار غزه شود.

کارتر اين موضوع را امروز (سه شنبه) در شهر رام الله در کرانه غربی عنوان کرد، اما جزيياتی ارائه نداد. مقامات اسرائيلی نيز در اين باره اظهار نظر نکرده اند.

رييس جمهوی سابق آمريکا می گويد او با هدف پيشبرد کوشش های صلح به منطقه رفته است. مقامات آمريکائی و اسرائيلی از قصد وی برای ملاقات با خالد مشعل رهبر تبعيدی حماس در سوريه انتقاد کرده اند. آمريکا، حماس را که بر نوار غزه مسلط است، يک گروه تروريستی تلقی می کند.

کارتر پيشتر گفته بود با استفاده از ديدار با مشعل سعی خواهد کرد او را به موافقت با حل صلحجويانه اختلافات با اسراييل و با جناح فلسطينی فتح تشويق کند.

در خبری ديگر، اسرائيل می گويد تحويل سوخت به غزه را از سر خواهد گرفت.

وزارت دفاع اسراييل می گويد اين تصميم پس از آن گرفته می شود که مصر از اسرائيل درخواست کرد اجازه دهد سوخت به نيروگاه غزه برسد. اسراييل تحويل سوخت را هفته پيش در پی حمله مرگبار ستيزه گران فلسطينی به يک پايانه سوخت در يک گذرگاه مرزی در اسراييل متوقف ساخت.

ديروز جيمی کارتر از شهر راکت زده سدروت، در نزديکی مرز غزه، ديدن کرد. او حملات ستيزه گران به غير تظاميان را يک «جنايت نکوهيده» توصيف کرد و اميد خود را برای برقراری آتش بس ابراز داشت.

جيمی کارتر در سال ۱۹۷۸ ميانجيگری قرار داد کمپ ديويد را که راه برای برقرار صلح بين اسرائيل و مصر هموار ساخت، بر عهده گرفت. اما در سالهای اخير بر انتقاد از اسراييل افزوده است. او در کتابی در سال ۲۰۰۶، سياست های اسراييل در سرزمين های فلسطينی را يک «سيستم آپارتايد» توصيف کرد.

XS
SM
MD
LG