لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۰

کارترمی گويد سعی دارد حماس را به همکاری با تشکيلات خودمختار فلسطينی ترغيب کند


جيمی کارتر رئيس جمهوری سابق آمريکا می گويد در سفر جاری خود به خاور ميانه او دولت آمريکا را نمايندگی نمی کند. سفر کارتر به منطقه خاور ميانه از روز گذشته آغاز شده و وی در اولين توقف خود در اسرائيل بسر می برد.

رئيس جمهوری سابق آمريکا در يک مصاحبه تلويزيونی با شبکه ABC گفت اين امر بسيار مهم است که حداقل يک نفر با رهبران حماس ملاقات کرده و ديدگاههای آنها را بيان کرده و ميزان انعطاف پذيری آنان را مشخص کند، و سعی نمايد تا آنان را به متوقف کردن حمله عليه شهروندان بيگناه اسرائيلی و همکاری با گروه فتح ترغيب کند.

واشنگتن حماس را يک گروه تروريستی قلمداد می کند و مقامات آمريکايی و قانون گذاران اين کشور از جيمی کارتر خواسته اند تا از ملاقات با رهبران گروه حماس خودداری کند. استفان هدلی مشاور امنيت ملی پرزيدنت بوش می گويد وزارت امورخارجه آمريکا اين موضوع را روشن کرده است که در مقطع کنونی نيازی به ملاقات افراد با حماس وجود ندارد.

هدلی افزود «ما فکر می کنيم که برای جامعه بين الملل و همه افراد خيلی مهم است که پيام روشنی درمورد آنچه که لازمه حرکت از تروريسم به سوی پروسه سياسی است به گروه حماس بدهند.»

جيمی کارتر گفته است، « من بعنوان ميانجی و يا مذاکره کننده به ديدار آنان نمی روم، و مأموريت من بخشی از پروژه ترويج صلح در منطقه است.

رئيس جمهوری سابق آمريکا در سال ۱۹۷۸ با ايفای نقش ميانجی پيمان کمپ ديويد را به امضاء رساند که راه را برای صلح ميان اسرائيل و مصر هموار کرد. اما او در سالهای اخير بطور فزاينده ای به انتقاد از سياستهای اسرائيل پرداخته و در کتابی که در سال ۲۰۰۶ نوشته است سياستهای اسرائيل در سرزمين های اشغالی را تلويحا«يک سيستم آپارتيد» توصيف نمود.

در تحولی ديگر روز گذشته اهود المرت نخست وزير اسرائيل و محمود عباس رهبر فلسطينيان برای دومين بار در هفته گذشته ملاقات و درباره پيشبرد روند صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان به گفتگو پرداختند. اين ملاقات در حالی برگزار شد که قرار است محمود عباس در اواخر ماه جاری از واشنگتن ديدن کند.

بنا به گفته مقامات اسرائيلی دو رهبر سعی دارند تا با هماهنگ کردن تلاشهای خود پيش از ترک کاخ سفيد توسط پرزيدنت بوش درماه ژانويه سال آينده موافقنامه صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان را به امضاء برسانند.

در همين حال مقامات اسرائيلی از بسته ماندن ترمينال مرزی ميان آن کشور و نوار غزه در چند روز آينده خبر می دهند. اين ترمينال مسير ارسال سوخت به غزه است و دليل بسته شدن آن را تحقيق در مورد حمله يک شبه نظامی در روز چهارشنبه گذشته به داخل اسرائيل اعلام کرده که در جريان آن دو شهروند غير نظامی اسرائيل کشته شدند.

گروه شبه نظامی حماس می گويد در صورت نرسيدن سوخت مورد نياز تنها نيروگاه برق منطقه در چند روزه آينده تعطيل خواهد شد.

در خان يونس در جنوب نوار غزه شعارهايی در اعتراض به اين اقدام اسرائيل بر روی بدنه کاميونها نوشته شده است. اما مير شيتريت، وزير کشور اسرائيل، در اورشليم گفت، «اين دروغی است که حماس سعی دارد به جهانيان بقبولاند. غزه تحت محاصره نبوده و ما ارسال تقريباً هيچ چيزی را متوقف نکرده ايم.»

وزير کشور اسرائيل می افزايد آنان سعی دارند که اسرائيل را بی اعتبار جلوه دهند در حاليکه هر آنچه را که نياز دارند در اختيار دارند.

XS
SM
MD
LG