لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۳

آمريکا: تماس گيری مقامات سابق آمريکا با جمهوری اسلامی کانال رسمی محسوب نمی شود


سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا ديروز اشاره کرد يکی از عللی که دولت آمريکا پيگير طرح دفاع موشکی است، به اين لحاظ است که بتواند با توانائی لازم و مؤثر با خطرات ناشی از برنامه موشکی جمهوری اسلامی ايران، با کلاهکهای متعارف و يا کلاهک های هسته ای، برخورد کند.

کره شمالی، از ارائه فهرستی از همکاريها و تبادلات اتمی و موشکی خود با ديگر کشورها تا کنون امتناع کرده است، اما تصاويری که اواخر هفته گذشته خبر آن منتشر شد، بنا به تحليل يک استاد دانشگاه ام. آی. تی. MIT، بنائی که در تصوير ديده شده، تشابه زيادی با تأسيسات موشکی پيونگ يانگ دارد. و تام کيسی نيز نگرانی آمريکا از کمک کره شمالی به کشورهائی چون ايران در زمينه توليد موشک، را ابراز داشت.

سوريه نيز کشور ديگريست که احتمال ميرود کره شمالی به آن کمکهای اتمی کرده باشد و از سوی ديگر روابط تهران و دمشق در مورد حزب الله لبنان و حماس فلسطينی، «محور شرارت» پرزيدنت بو ش را در اذهان تداعی ميکند.

از سوی ديگر، خبر ديروز روزنامه اينديپندنت در مورد گفتگوهای مخفيانه ميان چند وزير خارجه سابق آمريکا با گروهی از ايرانيان، وزارت امور خارجه آمريکا را برآن داشت که تأکيد کند آن جريان، کانال رسمی گفتگوی واشنگتن با تهران نيست. سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، اظهار داشت که البته اقدام مقامات سابق آمريکا، با اطلاع وزارت امور خارجه بوده، اما از آنجائی که هنری کيسينجر، مادلين آلبرايت، جيمز بيکر سوم، تامس پيکرينگ و کالين پاول، گروهی را که نمايندگان بخش خصوصی محسوب ميشود، تشکيل ميدهند. آن وزارتخانه اشکالی در اين مورد نميديده زيرا همواره مشوق تبادلات و تماس ميان بخش خصوصی دو کشور بوده است.

يک مقام کاخ سفيد نيز ديروز، بشرط فاش نشدن نامش، گفت کانالهای ارتباطی مشخص برای برقراری تماس با تهران وجود دارد که گروه مقامهای رسمی سابق آمريکا، از آندسته نيست.

XS
SM
MD
LG