لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

در دو انفجار جداگانه در بغداد دست کم ۵۳ نفر کشته و شمارزيادی مجروح شدند


به گفته مقامات عراقی امروز در انفجار بمب کار گذاشته شده در يک اتوموبيل در بعقوبه در شمال بغداد دست کم چهل نفر کشته و بيش از هفتاد نفر ديگر مجروح شدند. با توجه به وضعيت مجروحان بگفته پليس ممکن است شمار تلفات افزايش يابد. در همين حال پليس رمادی در غرب بغداد نيز از يک حمله انتحاری به يک رستوران خبر می دهد که در آن دست کم سيزده نفر کشته و تعدادی مجروح شدند.

اين حملات در حالی صورت می گيرد که روز گذشته نيز دست کم بيست و دو نفر در عراق جان باختند. خشونتها و نا آرامی ها در عراق از ماه گذشته و به دنبال يورش نيروهای دولت مرکزی به شهر جنوبی بصره رو به فزونی گذاشت. نوری المالکی، نخست وزير عراق، با هدف کنترل مناطق جنوبی کشور و اجرای حاکميت قانون در آن مناطق سرپرستی حمله به شبه نظاميان را به عهده گرفته بود.

اين اقدام مالکی گر چه از سوی ارتش آمريکا و نيروهای بريتانيايی مستقر در بصره پشتيبانی شد، اما در عمل با موفقيت چندانی روبرو نبود. درگيری ها زمانی پايان يافت که مقتدا صدر با پا در ميانی رهبران مذهبی به شبه نظاميان هوادار خود دستور داد تا خيابانها را ترک کنند.

تحليلگران تمرد بخشی از نيروهای دولت مرکزی و پيوستن آنان به شبه نظاميان را يکی از بزرگترين علل ناکامی برنامه آقای مالکی در بصره می دانند.

روز يکشنبه دولت عراق حدود ۱۳۰۰ نفر از مأموران پليس و سربازانی که از نبرد عليه سپاه المهدی در بصره و کوت خودداری کرده بودند را از کار برکنار کرد.

برخی از آگاهان اعتقادات مذهبی سنن و خويشاوندی نظاميان با ستيزه گران را عامل اين تمرد می دانند و يک ستوان عراقی به خبرنگار روزنامه نيويورک تايمز گفته است که سربازان عراقی پيامهای تهديد آميزی را با تلفن همراه خود از طرف سپاه المهدی دريافت می کردند که در آن خانواده های سربازان تهديد به آزار و اذيت شده و از سربازان می خواستند که ارتش را ترک کنند.

روز گذشته مقتدا صدر در ارتباط با اين اخراج گسترده در ارتش از دولت عراق خواست تا همه اخراج شدگان را بکار برگرداند.

XS
SM
MD
LG