لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۱

صندوق بين المللی پول از کشورهای جهان خواست مقابله با تورم اقتصادی را در اولويت قرار دهند


اجلاس مشترک بهاره صندوق بين المللی پول و بانک جهانی امروز (يکشنبه) در واشنگتن برگزار خواهد شد. مقامات صندوق بين المللی پول قبل از اين اجلاس از رهبران و مقامات ارشد اقتصادی کشورهای جهان به ويژه کشورهای جهان سوم خواستند با توجه به افزايش بی رويه قيمت مواد خوراکی مقابله با تورم اقتصادی را در اولويت برنامه های خود قرار دهند.

صندوق بين المللی پول از يکصد و هشتاد و پنج کشور جهان تشکيل شده و کميته طرح و برنامه آن نهاد بعد از جلسه ای يک روزه در واشنگتن و با توجه به بحران در اقتصاد جهانی توجه عاجل به کنترل تورم در سطح داخلی و بين المللی را نه از اهم موارد بلکه مهمترين آنها در شرايط بحران در اقتصاد بين الملل دانست، بحرانی که از ۹ ماه پيش با سقوط بخشی از بازار وام های مسکن در آمريکا آغاز شده سريعا به ساير نقاط دنيا سرايت کرده و بنا به تخمينی خسارات آن در يک سال آينده به يک تريليون دلار بالغ خواهد شد.

عدم رعايت اصل تعيين اعتبار در پرداخت وام مسکن به متقاضيان در آمريکا توسط برخی از موسسات مالی وام دهنده در يک دوره کم و بيش ۷ ساله که اصطلاحا به sub prime mortgage معروف است باعث شد تعداد اماکن مسکونی که به دليل عدم پرداخت اقساط ماهانه مالکان آنها توسط بانکها و موسسات مالی تصرف می شوند بشدت افزايش يافته و به دليل ارتباط تقريبا همه جانبه سيستم اقتصاد بين الملل بسرعت به ساير بازار های کالا و سرمايه گذاری سرايت کرد. وضعيت کنونی باعث شده، بگفته توماسو پادوآ چيپائو وزير امور اقتصادی و مالی ايتاليا، اخبار زنجير گونه نا مطلوب در اين خصوص به اين زودی ها پايان نيابد، و دومينيک استراوس خان رئيس صندوق بين المللی پول را بر آن داشت که تمرکز کامل بر مسائل اقتصاد بين الملل را خواستار شود.

ناگوار ترين اثر بحران اقتصادی کنونی در افزايش بی رويه قيمت مواد خوراکی مشاهده شده است بنحوی که قيمت گندم در بازار بين المللی غلات نسبت به سال قبل دو برابر و قيمت برنج در همين مدت به ۷ برابر افزايش يابد و بگفته يکی از مقامات صندوق بين المللی پول باعث شده تا تامين يک کيسه دو کيلو گرمی برنج نيمی از درآمد روزانه يک خانواده در بنگلادش را به خود اختصاص دهد. اين امر باعث شد ابعاد اين تلاطم در اقتصاد بين الملل را در ميان مدت از تورم قيمت مواد غذائی به از دست رفتن فرصت های آموزشی و شغلی برای کودکان و بزرگسالان در کشورهای جهان سوم تسری دهد.

صندوق بين المللی پول نهادی با وظيفه نظارت بر نرخ بهره و موازنه پرداخت های کشورها به همراه بانک جهانی که تشکيلاتی جهت پرداخت وام به کشورهای جهان سوم با هدف کاهش فقر است هر دو بعد از جنگ جهانی دوم بنيانگذاری شدند. ۹۸ درصد کشورهای جهان عضو اين دو نهادند. منشور هر دو سازمان بر اعطای کمک مالی به کشورهای با شرايط وخيم اقتصادی تاکيد می کنند و طبيعتا در مرکز مقابله با بحران اخير در اقتصاد بين الملل قرار دارند.

XS
SM
MD
LG