لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۰

پنجمين سالگرد تصرف بغداد با تشديد خشونت در شهرک شيعه نشين صدر برگزار شد


مقامات عراقی از کشته شدن دست کم سيزده نفر در شهرک صدر بغداد، به رغم تشديد تدابير امنيتی در پنجمين سالگرد سقوط بغداد، و تصرف آن توسط نيروهای تحت فرماندهی آمريکا خبر ميدهند.

پليس ميگويد انفجاری که امروز، چهارشنبه، در آن ناحيه شيعه نشين رخ داد، هفت نفر را کشت و چهارده نفر را مجروح کرد.

حملات خمپاره ای شبانه نيز کشته شدن دست کم شش نفر و مجروح شدن بيست و چهار نفر ديگر را در پی داشت. هنوز مسئول حملات مشخص نشده است

دولت عراق امروزدر پنجمين سالگرد روزی که بغداد به تصرف نيروهای تحت فرماندهی آمريکا درآمد، در اين شهر مقررات منع عبور و مرور يک روزه برقرار ساخت.

مقامات ميگويند حرکت اتوموبيل ها و موتورسيکلت ها در خيابانهای شهر تا نيمه شب ممنوع است. اين منع از ساعت پنج بامداد به اجرا درآمد.

شهرک صدر ، به رغم تشديد تدابير امنيتی صحنه تشديد نبرد ميان نيروهای آمريکائی و شبه نظاميان پيرو مقتدا صدر روحانی افراطی شيعه است.

صدر ديروز گفت تظاهرات ضد آمريکائی در بغداد را که برای امروز تدارک ديده شده بود لغو کرده است زيرا نگران بود که به پيروانش حمله شود.

صدر همچنين تهديد به لغو آتش بس هفت ماهه شبه نظاميان موسوم به سپاه مهدی خود کرد که در مجموع به کاهش خشونت منجر شده بود.

نبرد در عراق از ماه گذشته که نوری المالکی نخست وزير دستور سرکوبی ستيزه گران شيعه را صادر کرد، شدت گرفته است.

در همين حال ارتش آمريکا از کشف و نابود کردن يک اردوگاه تعليماتی القاعده در شمال بغداد، که هفته گذشته انجام گرفت، خبر ميدهد. يک اطلاعيه ارتش که امروز منتشر شد ميگويد اين اردوگاه در محل يک ايستگاه سابق رادار دائر شده بود. سربازان همچنين در اين اردوگاه مقادير عمده ای اسلحه و مهمات کشف کردند.

ارتش آمريکا امروز همچنين از کشته شدن دو سرباز ديگر آمريکائی خبر داد و گفت شمار سربازان آمريکائی که از روز يکشنبه ببعد کشته شدند به دست کم سيزده نفر افزايش يافته است.

XS
SM
MD
LG