لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۵

انتخابات پارلمانی کره جنوبی ديروز برگزار شد


در حالی که روز چهارشنبه شهروندان کره شمالی برای انتخابات نمايندگان پارلمان آن کشور به پای صندوق های رای رفتند، انتظار می رود حزب محافظه کار لی ميونگ باک کره شمالی موسوم به «حزب بزرگ ملی» بر حزب پيشرو و آزاديخواه اپوزيسيون به نام «حزب دموکراتيک متحد» پيشی گرفته وشمار بيشتری ازکرسی های پارلمانی را در اختيار گيرد.

ولی از آن جا که انتظار می رود بسياری از رای دهندگان در اين انتخابات شرکت نکنند معلوم نيست «حزب بزرگ ملی» بتواند اکثريت را درپارلمان بدست آورد.

لی ميونگ باک، ديروز (چهارشنبه) پس از اين که به همراهی همسرش رای خود را به صندوق ريخت گفت،

«اميدوارم آن چه مردم می خواهند در اين انتخابات تحقق پذيرد. اين به پيشرفت کشور سرعت خواهد بخشيد. من از مردم می خواهم که رای دهند و ما به سهم خود نهايت تلاش را برای اداره مملکت خواهيم کرد.»

لی ميونگ باک در ۲۹ آذرماه سال گذشته با وعده انتخاباتی افزايش حمايت از تجارت آزاد، رابطه نزديک تر با ايالات متحده، و ايستادگی بيشتردر مقابل کره شمالی به رياست جمهوری کره جنوبی انتخاب شد، ولی از آنجا که اين تحولات به سرعت انجام نگرفته و چند نفر از کسانی که او در دولت خود منصوب کرد بدليل مسائل اخلاقی مجبور به استعفا شده اند ، محبوبيت او کاهش يافته است.

از سوی ديگر لی ميونگ باک با ابراز اين که کره شمالی برای دريافت کمک های اقتصادی می بايد ابتدا برنامه اتمی خود را متوقف کند، ناخشنودی همسايه شمالی خود را برانگيخته است.

از ۴۹ ميليون جمعيت کره جنوبی ۳۷ ميليون و ۸۰۰ هزار نفر حق رای دارند و ديروز ۱۳۲۵۰ حوزه انتخاباتی در سراسر کشور برای انتخاب ۲۴۵ عضو پارلمان باز بود.

از ۲۹۹ نماينده پارلمان کره جنوبی که تنها نهاد قانون گذاری آن کشوراست ۲۴۵نفر با رای مستقيم مردم و ۵۴ عضو ديگر توسط احزاب انتخاب می شوند.

نتيجه اين انتخابات نشان خواهد داد که آيا «لی ميونگ باک» رئيس جمهوری کره جنوبی خواهد توانست به سهولت برنامه بازسازی و ترميم اقتصادی کشور را جامه عمل بپوشاند يا نه.

پارلمان جديد کره جنوبی دوره ۴ ساله خود را در روز دهم خردادماه امسال آغاز خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG