لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۷

فرمانده ارتش آمريکا در عراق: پيشرفت در جنگ قابل ملاحظه اما وضع همچنان شکننده است


فرمانده ارشد نظامی آمريکا در عراق می گويد پيشرفت در جنگ قابل ملاحظه بوده است، اما وضع همچنان «شکننده» است.

ژنرال ديويد پتريوس امروز (سه شنبه) در کميته نيروهای مسلح سنا در واشنگتن گفت آمريکا بايد سی هزار سرباز اضافی خود را تا ماه ژوئيه از عراق خارج کند، اما پس از آن بايد به مدت ۴۵ روز به بررسی وضعيت امنيتی بپردازد. او روشن نساخت که خروج سربازان چه زمانی ممکن است دوباره آغاز شود.

پتريوس و رايان کراکر، سفير آمريکا در عراق، امروز و فردا در کميته های کنگره در باره تحولات جاری در عراق توضيح می دهند.

يک فعال ضد جنک در حالی که در اشاره ای به سربازان آمريکائی، فرياد می کشيد «آنها را باز گردانيد» توضيحات دو مقام را لحظاتی مختل کرد.

کراکر گفت پيشرفت عراق در جبهه های سياسی و اقتصادی مهم بوده است، اما ياد آور شد که اين پيشرفت ها «شکننده و قابل برگشت» است. او اظهار نظر کرد که تغيير جدی در درگيری فعلی آمريکا در عراق، موجب شکست خواهد شد.

کراکر گفت کاهش درگيری آمريکا با القاعده در عراق و شبه نظاميانی که ايران از آنها حمايت می کند اجازه خواهد داد بار ديگر قدرت بگيرند. اما وی گفت استراتژی جنگی دولت بوش دست های رئيس جمهوری بعدی آمريکا را نخواهد بست.

هرسه کانديدای رياست جمهوری (جان مک کين سناتور جمهوريخواه، هيلاری کلينتون، و باراک اوباما، سناتورهای دمکرات) اعضای کميته های کنگره هستند که پرسش هائی را با کراکر و پتريوس در ميان می گذارند.

مک کين عليه خروج زودرس از عراق هشدار می دهد.

اوباما و کلينتون می گويند جنگ در عراق اقتصاد و ارتش امريکا را در تنگنا قرار می دهد و ياد آور می شوند که رهبران عراق بايد مسئوليت آينده کشور شان را بر عهده بگيرند.

XS
SM
MD
LG