لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۵

راهبان بودايی تبت در نپال برای قربانيان زدو خورد با نيروهای چين نيايش کردند


امروز (دوشنبه) در نپال راهبان بودايی تبت آئين نيايش برای کشته شدگان تبتی در زدو خورد با نيروهای دولت چين را بجای آوردند. مقامات چينی می گويند در جريان تظاهرات ۲۴اسفند در لهاسا ۲۲ نفر کشته شدند امّا دولت تبتی در تبعيد مدعيست که شمار کشته شدگان آن شورش ۱۴۰ نفر بوده است.

تبتی های در تبعيد تظاهرات خود عليه دولت چين را در پايتخت نپال بدليل برگزاری انتخابات سراسری در آن کشور متوقف کرده اند. در چند هفته گذشته تبعيديان تبتی تقريباً هر روز تظاهراتی را در اعتراض به سختگيريهای دولت چين در تبت بر پا کرده اند که در آن پليس ضد شورش نپال به ضرب و شتم تظاهر کنندگان و بازداشت فعالان و سپس آزاد سازی آنان بدون آنکه اتهامی به آنان وارد کرده باشد دست زده است. برخورد خشن ِ پليس نپال با تظاهرات آرام تبتی ها و هواداران آنها از طرف سازمانها و نهادهای حقوق بشر مورد انتقاد قرار گرفته است. چين يکی از شرکای تجاری اصلی نپال بشمار می رود و آن کشور را در امر توسعه در منطقه هيماليا ياری می دهد.مرز نپال با چين در هيماليا مسير اصلی برای گريز تبتی ها از منطقه تحت تسلط چين بشمار می رود.

کمی بيش از دو هفته از تظاهرات اخير در منطقه خود مختار تبت و سرکوب آن توسط نيروهای انتظامی چينی می گذرد و تقارن آن با مراحل مختلف آماده سازی بازی های المپيک امسال که در پکن برگذار خواهد شد به گروه ها و دستجات دل نگران رعايت آزادی های مدنی در چين فرصت داده با برگزاری تظاهرات اعتراض خود را به مواردی از عدم رعايت حقوق بشر در پر جمعيت ترين کشور دنيا به نمايش بگذارند.

XS
SM
MD
LG