لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۰

آمريکا و روسيه به مشارکت در ايجاد يک سيستم دفاع موشکی ابراز علاقه کرده اند


پرزيدنت بوش و ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه در باره چارچوبی استراتژيک برای هدايت مناسبات آتی دو کشور به توافق رسيده اند، اما اختلاف بر سر برنامه های آمريکا برای استقرار يک سيستم دفاع موشکی در اروپای مرکزی باقی مانده است.

دو رهبر پيش از آنکه پرزيدنت بوش استراحتگاه آقای پوتين را در تفرجگاه سوچی در ساحل دريای سياه به قصد بازگشت به آمريکا ترک کند، گفتند سندی که در مورد اين چارچوب استراتژيک امضاء کرده اند برای جانشينانشان بازگوکننده دستاوردها و انتظارات به آينده است.

آقای پوتين گفت آمريکا از نگرانی ها و ملاحظات کشورش در مورد سيستم موشکی، پيمانهای کنترل تسليحات، و مخالفت با گسترش و تعميم ناتو با خبر شده است.

پرزيدنت بوش گفت دو طرف قول چاره جوئی داده اند، و از ابراز علاقه دو کشور در مورد ايجاد يک سيستم دفاع موشکی خبرداد، که هردو به عنوان شريکانی مساوی و برابر در آن مشارکت داشته باشند.

روسيه برنامه های آمريکا را برای استقرار سيستم دفاع موشکی در لهستان و جمهوری چک تهديدی عليه خود ميداند.

پرزيدنت بوش گفت که ايده همکاری در مورد يک سيستم دفاع موشکی بخشی از توافق حاکم بر چارچوب استراتژيک است.

پرزيدنت بوش همچنين گفت دوطرف در باره مسائلی ديگر از جمله برنامه های اتمی جمهوری اسلامی ايران و کره شمالی، تروريسم و همکاريهای اقتصادی نيز تبادل نظر کردند.

پرزيدنت بوش نخستين گفتگوهای عمده و اساسی خود را با ديميتری مدوديف رئيس جمهوری منتخب روسيه بسيار مثبت توصيف کرد .

آقای مدوديف پيشتر با توصيف مناسبات آمريکا و روسيه به عنوان عاملی اصلی در امنيت جهان خواستار تداوم اين مناسبات شده بود.

آقای مدويديف روز هفتم ماه مه عهده دار مقام رياست جمهوری روسيه خواهد شد.

پرزيدنت بوش روز يکشنبه از کروواسی به استراحتگاه آقای پوتين در سوچی رفت. پرزيدنت بوش قبل از آن در بخارست پايتخت رومانی در کنفرانس سران ناتو شرکت کرده بود.

XS
SM
MD
LG