لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۰

ده ها نفر در زد و خورد نيروهای آمريکائی و عراقی با افراد مسلح در شهرک صدر کشته شدند


مقامات عراقی ميگويند دست کم بيست و دو نفر در زدوخورد ميان نيروهای آمريکائی و عراقی بر عليه افراد مسلح در شهرک صدر بغداد کشته، و دست کم ۷۸ مجروح شده اند.

پليس ميگويد زدوخوردها بامداد روز يکشنبه در محله ای رخ داد که بسياری از پيروان مسلح مقتدا صدر روحانی افراطی شيعه در آنجا هستند.

مقامات هويت کشته شدگان را اعلام نکرده اند اما ميگويند زنان و کودکان جزو مجروحين هستند.

پيشتر ارتش آمريکا از کشته شدن نه نفر در حمله هوائی يک هلی کوپتر در شهرک صدر خبر داده بود. ارتش کشته شدگان را افرادی جنايت کار معرفی کرده است . معلوم نيست آيا آنان جزو بيست و دو نفری هستند که مقامات عراقی کشته شدنشان را گزارش داده اند، يا نه.

زدوخوردها يک روز پس از آن رخ داد که شورای ملی وحدت سياسی عراق از شبه نظاميان خواست سلاح های خود را به دولت تحويل بدهند و متفرق شوند. اين شورا متشکل از رئيس جمهوری، نخست وزير، و رهبران فراکسيونهای حزبی در پارلمان عراق است.

اين خواست در واکنش به زدوخوردهای اخير ميان نيروهای امنيتی عراق و ستيزه گران پيرو مقتدا صدر روحانی افراطی شيعه ارائه شد، که کشته شدن صدها نفر در بصره و شهرک صدر بغداد را در پی داشت.

در همين حال مقامات عراقی از آزاد شدن چهل و دو دانشجوئی خبر دادند که امروز، يکشنبه، در نزديکی شهر شمالی موصل به گروگان گرفته شده بودند.

قرار است روز سه شنبه ژنرال ديويد پتريوس و رايان کراکر سفير آمريکا که دو مقام عاليرتبه آمريکائی در عراق هستند در ارتباط با وضعيت در عراق و دورنمای کاهش حضور نظامی آمريکا در عراق، به کنگره آمريکا گزارش دهند.

XS
SM
MD
LG