لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۵

ناتو آلبانی و کروواسی را به عضويت دعوت کرد و عضويت مقدونيه را به تعويق انداخت


رهبران ناتو، آلبانی و کروواسی را به گشودن باب مذاکرات برای عضويت در اين اتحاديه دعوت کرده اند، اما اقدام در مورد عضويت مقدونيه را تا حل اختلاف با يونان بر سر نام آن کشور به تعويق انداخته اند.

اين خبر را ياپ دو هوپ شيفر دبيرکل ناتو در جسله امروز رهبران ناتو در بخارست اعلام کرد. وی همچنين گفت ناتو مصمم است عضويت گرجستان و اوکراين را عملی سازند اما افزود که اين دو جمهوری شوروی سابق هنوز برای اجرای اقدامات لازم برای عضويت آماده نيستند.دبيرکل ناتو گفت رهبران از وزيران امورخارجه خواسته اند پيشرفت های مرتبط با عضويت دو کشور را در ماه دسامبر بررسی کنند.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا تصميم ناتو در اين زمينه را ممعرف موضع اين اتحاديه در مورد رسيدگی به درخواست ديگر متقاضيان عضويت پس از رسيدن به مرحله آمادگی توصيف کرد. خانم رايس همچنين حمايت ناتو از برنامه آمريکا برای استقرار سيستم دفاع موشکی در مرکز اروپا را، به رغم مخالفت روسيه، مويد آمادگی ناتو برای مقابله با چالش ها دانست.

پرزيدنت بوش در سخنرانی خود در اجلاس امروز ناتو به اعضای جديد خوش آمد گفت . پرزيدنت بوش از به تعويق افتادن عضويت مقدونيه ابراز تاسف کرد اما گفت اميدوار است مسئله و مانع هرچه زودتر برطرف شود.

پرزيدنت بوش از ناتو خواست به ديگر کشورهای خواستار عضويت در ناتو امکان رسيدگی کامل و منصفانه بدهند.

پرزيدنت بوش فردا راهی کروواسی و از آنجا برای مذاکره با ولاديمير پوتين رئيس جمهوری و دميتری مدويدف رئيس جمهوری منتخب روسيه روانه شهرک سوچی در ساحل روسيه در دريای سياه خواهد شد.طرح آمريکا برای استقرار سيستم دفاع موشکی در مرکز اروپا ، که با حمايت کنفرانس سران ناتو روبر شد، از جمله موضوع هائی است که در سوچی مطرح خواهد شد.

مقدونيه يکی از جمهوری های يوگسلاوی سابق است که با منطقه ای در شمال يونان نامی مشترک دارد. يونان ميگويد اين همنامی می تواند معرف ادعائی ارضی در مورد قلمرو يونان باشد، و اگر مسئله حل و فصل نشود با ورود مقدونيه به ناتو مخالفت خواهد کرد. مقدونيه هرگونه ادعای ارضی را تکذيب ميکند و ميگويد به تمامی ضوابط لازم برای عضويت عمل کرده است.

XS
SM
MD
LG